Co je recept na dlouhověkost? Japonský lékař ve věku 106 doporučuje těchto 13 zásad

Každý z nás chce žít co nejdéle. A není to jenom touha spojená se současnou dobou, jelikož dlouhověkost, ale třeba i nesmrtelnost chtěli lidí i v minulosti. Pokud si říkáte, že to nějak musí jít, jistě pro vás bude inspirací tento japonský lékař. Dr. Hinohara je stále ve skvělé kondici, a to mu je celých 106 let. Mnozí se ho ptají, jak je možné že se dožil takového požehnaného věku. A co jim odpovídá? Doporučuje těchto 13 věcí, který by měl dodržovat každý. O jaké se jedná?

Snažte se být fit

První rada, kterou Dr. Hinohara zmiňuje, se týká toho, že byste se měli snažit být fit. Základem by měla být správná strava. Ráno je to ovocná šťáva, během dne také mléko, trocha kvalitního rostlinného oleje, a to vše by mělo být doplněno zeleninou, rybou a také trochou rýže. To je optimální skladba jídelníčku, která může být doplněna také libovým masem a občas i něčím sladkým. V malé míře to neuškodí.

Nevěřte svému lékaři

Zajímavá rada vzhledem k tomu, že je Dr. Hinohara také lékař. Myslí ji samozřejmě s lehkou nadsázkou. Lékař má vždy pravdu, ale ne vždy je nutné propadat tak velkým obavám, jaké má on. Ten vidí hned vše černě a špatně, zatímco vy nejlíp víte, jak se cítíte. Snažte se bojovat proti nemocem i sami, ne jenom medikamenty, které vám předepisuje. Uvidíte, že vám bude mnohem lépe.

Věda není vše

Když máte zdravotní problémy, nespoléhejte nutně jenom na vědu a medicínské postupy. Zajímejte se o alternativní postupy léčby. Je to právě východní medicína, která by vás měla v souvislosti s problémy zajímat. Je využívána po staletí. Proč? Jelikož skutečně umí pomáhat.

Plánujte svůj život

Snažte se mít svůj život naplánovaný. Nedělejte věci spontánně, ale plánujte si aktivity a činnosti, které budete dělat následující hodiny, následující dny, ale třeba i roky. Samotný Dr. Hinohara to potvrzuje tím, že už si naplánoval účast na olympijských hrách v roce 2020. Tomu se říká plánování s dostatečným předstihem.

Zapomeňte na bolest

Pokud vás začne něco bolet, neřešte to medikací. Snažte se na bolest eliminovat tak, že na ní zapomenete. Nepřemýšlejte nad ní, jelikož samotný psychika vám daný stav zhorší. Najděte si něco, co vás zabaví. Následně se budete této činnosti věnovat a výsledkem bude to, že si ani nevzpomenete, že vás něco bolí.

Inspirujte se ostatními

Lidem okolo sebe nezáviďte. Vždy se snažte o pravý opak. Uznávejte je a pokud je to možné, tak se jimi také inspirujte. To vám pomůže jít neustále dopředu. Zlepšíte svůj pracovní i osobní život, stejně jako zlepšíte své zdraví.

Užívejte si života

Žijete jenom jednou. Tak si užívejte. Dr. Hinohara radí, že byste se měli věnovat svým zájmům i koníčkům, stejně jako byste měli vyzkoušet to, po čem toužíte. Práce je sice v životě každého z nás důležitá, ale není to jediné. Nikdo nechce na smrtelné posteli litovat toho, co v životě neudělal.

Namáhejte své tělo

Nejezděte autem, když můžete někam dojet na kole. Nejezděte výtahem, když můžete pár pater vyjít pěšky. Pokud je to možné, tak se snažte namáhat své tělo. Pokud mu nedopřáváte potřebnou zátěž, ochabují vám nejenom svaly, ale tělo přestává fungovat tak, jak by mělo.

Ničeho se nebojte

Mnoho lidí má stále z něčeho obavy. Bojí se činů a věcí, co udělají, bojí se zda něco zvládnout, bojí se toho co přijde. Toto všechno přináší celou řadu psychických problémů, které dlouhověkosti zrovna nepřispívají. Jak Dr. Hinohara doporučuje – není se čeho bát.

Buďte ostatním ku prospěchu

Je něco, co umíte vy a ostatní neumí? Jsou věci, se kterými můžete pomoci? Nebo zkušenosti, které můžete ostatním předávat? Pokud ano, snažte se být aktivní a snažte se být ostatním pokud možno ku prospěchu. Pomůžete nejenom jim, ale pomůžete také sobě.

Nehoňte se za penězi

Ano, peníze jsou fajn a díky nim můžete mít spokojenější život. Jak ale Dr. Hinohara dodává – všeho s mírou. Správné by mělo být vydělávat tolik peněz, které skutečně využijete. Proč se honit za penězi, když z tohoto světa stejně odejdete bez nich? Není lepší věnovat čas něčemu lepšímu? Co vás tolik nestresuje a prodlouží vám to život?

Mějte vzor

Najděte si někoho, kdo bude vaším vzorem. Nemusíte mít jenom jeden jediný vzor. Můžete jich mít hned několik. Snažte se od nich inspirovat a napodobit je. I to je lék na dlouhověkost, který je tímto japonským lékařem doporučován.

Netěšte se na důchod

Mnoho lidí se na důchodový věk vysloveně těší. Proč? Jelikož nebudou muset do práce a budou stále jenom sedět doma. To je věc, kterou chcete? Jistě ne. Netěšte se na důchod a pokud daného věku dosáhnete, snažte se být neustále co nejvíce aktivní. Proč? Abyste se dožili i více než sta let.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]