Co je sítotisk?

Sítotisk je jednou z nejstarších technik tisku, která byla vynalezena na Dálném východě. Často se setkáte i s označením šablonový tisk nebo průtisk. Ačkoliv se jedná o velmi starou techniku tisku, díky velké spoustě výhod i v dnešní moderní době odolává vymoženostem novějších druhů tiskových technik a to dokonce i digitálnímu tisku.

Princip sítotisku je velmi jednoduchý

Sítotisk je velmi oblíbená grafická technika, pomocí které se na vybraný povrch obtiskují motivy ze šablony skrz síto. Síto je pomocí světlocitlivé emulze upravené do požadované šablony. Přes něj se pak těrkou protlačuje vybraná barva. Pod pojmem síto si můžete představit tkaninu s různou hustotou, která je pevně napnutá do kovového nebo dřevěného rámu. Propustnost síta/sítoviny určuje hustota jeho vláken. Například na potisk textilu je potřeba sítovina s vysokou propustností, protože textil hodně saje. Naopak tisk na kovovou, dřevěnou či skleněnou plochu vyžaduje sítovinu s velmi hustými vlákny, která mají jen minimální propustnost.

Hlavním předpokladem pro provedení sítotisku je rovný a hladký povrch. Sítotisk se používá pro potisk textilu, také hrníčků, tašek, propisek a jiných reklamních materiálů, své využití nachází i v průmyslu.

Příprava šablony pro sítotisk

Dříve než dojde k protlačování barvy skrz sítovinu, je potřeba sítovinu upravit do požadovaného motivu. To se děje pomocí světlocitlivé emulze, šablony s motivem a prosvícení.

Síto/sítovina se napřed pořádně odmastí, aby emulze dobře přilnula k povrchu. Světlocitlivá emulze se rovnoměrně nanese na síto a když zaschne, je připravena k osvitu. Síto s emulzí a šablonou s motivem se pak osvítí speciálním světlem, které způsobí, že nanesená emulze v otvorech sítoviny zaschne a ztvrdne. Ztvrdne však pouze v místech mimo šablonu s motivem. Po vymytí vodou tedy zůstanou všechny otvory kopírující šablonu motivu průchozí, ostatní plocha je však zatvrdlá a neprůchozí. Teprve teď může přijít na řadu protlačování barvy.

Výhody sítotisku 

I přesto, že je sítotisk velmi starou technikou, dnes s přehledem válcuje i moderní digitální tisk. Sítotisk zaručuje kvalitu provedení a odolnost vytištěného motivu. Sítotisk také zajistí jasné a stálé barvy. Při větších sériích vyžaduje sítotisk jen minimální přípravu a náklady. Naopak kvůli poměrně náročné přípravy před samotným tiskem se sítotisk u malého počtu už tolik nevyplácí. Pro tisk jiného motivu se musí použít nová sítovina, a proto je cena sítotisku při malém množství kusů logicky vyšší.

Znáte historii sítotisku?

Sítotisk používali lidé už ve starověké Číně. Opravdu se tak jedná o jednu z nejstarších tiskových technik. V Evropě byl sítotisk poprvé představen na světové výstavě ve Vídni. Sítotisk neunikl ani pozornosti Američanů, kteří začali s jeho inovacemi. Před 2. světovou válkou používal sítotisk také Hollywood k tvorbě působivých filmových plakátů. Zkrátka a dobře se sítotisk rozšířil do celého světa. Velký zlom nastal ale až po druhé světové válce, kdy byly vynalezeny světlocitlivé roztoky, které techniku usnadnily. Do České republiky sítotisk poprvé přivezl Tomáš Baťa, který se o ní dozvěděl v Americe.