Co s vánočním stromečkem po svátcích? 5 tipů než ho vyhodíte

Neuvěřitelné množství stromečků rozsvítí a rozzáří během Vánoc naše domovy. Po svátcích končí jejich služba a místo toho, abychom se jim za tuto službu odvděčili, končí mnoho stromečků někde na skládce či v popelnici. Zkuste dát stromečkům ještě i další šanci. Přinášíme tipy, co s nimi.

Krmítka pro ptáčky

Vánoční stromeček můžete po ještě po svátcích využít u vás na dvoře či zahradě tím, že jej zkrátka šikovně umístíte (samozřejmě důkladně odstrojený) a necháte ho jako útočiště a úkryt ptáčkům. Klidně na něj můžete namísto ozdob navěšet něco dobrého do zobáčku, ale v horní části stromečku, aby se ptáček nestal snadnou kořistí koček.

Mulčovací program

Využít vánoční stromečky do mulčovacích programů je poměrně rychle rostoucí trend. Takto se stromeček stane užitečným i po skončení Vánoc. Pokud máte vlastní zahradu a v kůlně i zahradní drtič, pak máte vystaráno. Osekejte ze stromečku větve, které použijete jako ochranu pro choulostivé rostliny a zbytek rozdrťte.

Bariéry proti erozi půdy

Existují programy, stejně jako jsou ty mulčovací, kdy se sesbírané stromečky používají k vytváření překážek proti erozi půdy. Jen je vždy potřeba zjistit, zda jsou ty či ony programy vyhlášeny také v místě vašeho bydliště. Někdy se také stromečky kontrolují, čistí a odvážejí do ZOO, kde ještě poslouží zvířátkům.

Zatopte s ním

Máte-li doma krb, pak můžete stromeček využít i tímto způsobem. Zkrátka a dobře jej připravíte na zahradě na menší části, aby se s ním dalo topit.

Vysazování do zahrady

Pokud jste si letos koupili stromeček i s kořeny (v květináči), pak jej jednoduše přesaďte buď do většího květináče či přímo do zahrady. Já jsem tak minulý rok přesadila malý stromeček z Lidlu a letos jsme měli stromeček o něco větší a příští rok poslouží znovu. A jeden už máme vysazený na zahradě, měří již necelé dva metry. Pokud zahradu nemáte, může jej mít klidně v květináči na balkoně či ho někomu darovat.

Obrázky: saga.co.uk, gardenstylesanantonio.com