Vyrobte svým blízkým originální dárek k Vánocům. Pletené pantofle potěší každého

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí nosí v domácnosti pantofle klasické s pásky. Ty pletené jsou však mnohem teplejší a příjemnější. Obzvlášť v chladných podzimních a zimních dnech se stanou nepostradatelnými. Chcete potěšit někoho z rodiny neobvyklým a praktický dárkem? Zkuste vlastnoručně takové „papuče“ uplést. Pokud se vše podaří dle plánu, bude mít radost nejen obdarovaný, ale i vy.

Jaké pomůcky potřebujete na pletení hřejivých pantoflí?

Fotografie: ImgurPhotos

Než se pustíte do kreativní manuální činnosti, připravte si na pletení pantoflí (o velikosti 37):

  • 2 pletací jehlice spojené drátkem
  • 2 silnější příze o dvou různých barvách
  • nůžky
  • jehlu s velkým uchem
  • krejčovský metr

Jak postupovat při pletení domácích hřejivých pantoflí?

Fotografie: ImgurPhotos

Nejprve si upleťte na jehlicích celkem 45 stehů v řadě. Na počátku nechte volný delší kus příze (k našití paty). Délka řady bude cca 20 centimetrů. V další fázi upleťte tímto stylem 56 řad, abyste získali jakýsi obdélník o šířce 13 centimetrů.

Poslední řadu zakončete 23 očkem a u čtyřiadvacátého očka navažte další barvou příze. Upleťte následně 25 řad. Až ukončíte tuto část budoucí pantofle, ponechte na jejím konci opět volný kousek příze. Na délku budou mít oba různě barevné pruhy celkem 20 centimetrů.

Fotografie: ImgurPhotos

Sešívání paty a dokončovací práce

Nyní nastává moment sešívání paty. To učiníte tak, že si do jehly s velkým očkem navléknete volné konce příze obou barev a spojíte je k sobě sešitím. Patu máte hotovou a nyní je potřeba sešít ještě špičku pantoflí, a tak budou kompletní. Na konci pak nezapomeňte udělat uzlík.

Fotografie: ImgurPhotos

Hotové pletené pantofle můžete dozdobit i vlastnoručně vyrobenou bambulí. Její příprava není nijak složitá. Z kartonové krabice si vystřihnete kolečko s otvorem uvnitř. Vznikne vám tak kulatý rám, který by měl být alespoň dva centimetry široký. Poté zbytky příze omotávejte otvorem v kolečku po celé ploše „rámu“.

Nakonec přízi nastřihnete na horním okraji kolem dokola a uprostřed spojíte kouskem nitě. Stáhnete a bambulka bude na světě. Její velikost se samozřejmě bude odvíjet podle toho, jak velké uděláte pomocné kolečko. Hotové bambule upevněte k papučím jednoduše uzlíkem, nebo pomocí univerzálního lepidla.

Fotografie: ImgurPhotos

Tento dárek potěší každého. Zejména ženy z něj budou mít velkou radost. Pokud byste si s pletením nevěděli rady, poproste svou babičku, nebo prababičku, která vám vše ráda osvětlí prakticky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]