Jak naložit se starým oblečením, které už se vám nehodí

oblečení
Fotografie: Freepik

V každé domácnosti se čas od času dělá velký úklid šatních skříní a inventura. Vždy se na hromadu umístí věci, které jsou buď malé, poškozené, už je moc nenosíme a další. Oblečení, které si hodláme nechat je vhodné uložit zpět do vymytých a připravených skříní. Takové třídění je vždy užitečné. Proč skladovat něco, co už se nám nehodí. Takové oblečení zbytečně zadržuje prach, roztoče a zvyšuje riziko napadení moly.

Hromadu oblečení, které se nám nehodí je dobré dál ještě roztřídit. Klidně si udělejte z papíru kartičky a na ně napište to, co s daným oblečením hodláte udělat. Existuje totiž ještě široké spektrum možností, jak takové oblečení využít.

  • Prodat
  • Vyměnit
  • Darovat
  • Použít na hadry
  • Přešít na jiné oblečení
  • Přešít na dekorace do domácnosti – kapsáře, polštáře, závěsy, taburety
  • Rozstříhat na proužky a použít k háčkování
  • Pelíšek pro domácí mazlíčky

Prodat

Zde patří bezpochyby oblečení, které mají třeba vaše děti již malé a nemáte nikoho, kdo by toto oblečení mohl podědit. Také oblečení, které je zachovalé, ale vám už se z různých důvodů nehodí. Prodejem navíc získáte finance na nové oblečení nebo na cokoliv jiného.

Vyměnit

Na sociálních sítích existují i skupinky, kde si lidé ze stejného města mezi sebou oblečení různě vyměňují. Totéž můžete však udělat i s kamarádkami. Vám se může líbit svetr někoho jiného a jiný by dal kdo ví co, za vaše rifle, které už nechcete. Totéž platí o dětském oblečení.

Darovat

Také se můžete rozhodnout, že oblečení někomu darujete. Ať už jsou to různé charitativní spolky, maminky v nouzi, dětské domovy nebo oblečení rozdáte po rodině a známým.

Použít na hadry

Tady většinou končí oblečení, které se nehodí ani k prodeji, výměně či darování. Ale neskladujte takové oblečení v pytli dalších x let. Zkrátka vše hned nastříhejte a připravte k použití.

Přešít na jiné oblečení

Jestliže vám šití není cizí nebo umí šít někdo z vašich blízkých, klidně můžete z košile ušít letní šaty, ze svého trička dceři sukýnku, z vašich tepláků ušít tepláčky dětské apod. Takto lze využít i více kusů oblečení, kdy z riflí a košile větší velikosti vzniknou parádní dětské šaty nebo laclové kalhoty s ozdobnými lemy.

Přešít na dekorace

Na panu Googlovi se to jen hemží inspirací. Možná byste nevěřili, jak úžasně může vypadat polštář z mikiny či svetru. Nebo patchworkový přehoz ze starých ubrusů, závěsů, košilí či šitý koberec z kousků riflí. Existuje nespočet dekorací, které se vám mohou doma hodit. Zbavíte se starého oblečení a ještě uděláte parádu v domácnosti.

Ze starého oblečení můžete ušít i svému čtyřnohému miláčkovi parádní pelíšek či polštář na ležení. A pokud vám není cizí ani háčkování, můžete i poškozené kusy oblečení nastříhat na proužky, které k sobě sešijete a namotat do klubíčka. Z tohoto pak uháčkovat koberečky či košíky.

Fotografie: Wtskiphire, Pixabay