Obnovte zašlou barvu oblečení pomocí několika triků, které zvládne opravdu každý

Fotografie: Unsplash

Už váš textil nevypadá tak, jako když jste jej kupovali? Barvy postupně blednou, světlají a vytrácejí se, můžete je však opět obnovit.

Po nějaké době se oblečení obnosí, může se nařasit, prošoupat nebo prostě jen vyjde z módy. Pokud však začne ztrácet barvu, může se vám přestat líbit i přes to, že je všechno ostatní v pořádku. Spousta lidí tak vyhazuje oblečení, jehož jediným nedostatkem je to, že má zašlou či vybledlou barvu. S tímto problémem přitom lze efektivně bojovat a bývalý lesk vašim kouskům opět navrátit.

Fotografie: Unsplash

Bude vám stačit jen bobkový list a jedlá soda

Ztrátě barev můžete předcházet například tím, že jej budete prát ve studené vodě. Jakmile se však již dostanete do toho bodu, kdy textil ztratí svůj původní odstín, je potřeba zasáhnout pomocí jiných metod.

Jednou z nich použití přírodních látek, které navrátí zašlý lesk i staršímu oblečení. Patří mezi ně jedlá soda, pomocí níž odstraníte z prádla nečistoty a bobkový list, jehož látky mu navrátí původní odstín.

Do 5 litrů studené vody nasypete dvě polévkové lžíce jedlé sody a rozmícháte je v ní, aby se soda rozpustila. Následně do kýblu či lavoru přidáte několik málo lístků bobkového listu.

Fotografie: Pixabay

Vybledlé šaty následně vložíte do vody s těmito přísadami a necháte je v ní po dobu 24 hodin. Během jednoho dne by měly na oděv zapůsobit všechny látky obsažené ve vodě a navrátit mu původní lesk. Po vytažení už zbývá jen šaty vyprat.

Na bílé prádlo stačí ocet

Pokud nepotřebuje nutně barevnému prádlu navrátit původní odstín, ale chcete, aby vaše bílé šaty opět zářily, můžete zvolit jiný postup. Prakticky vám bude stačit jen čtvrt litru bílého octa, kýbl nebo lavor a 4 litry studené vody. Vodu s octem vylijete do nádoby, pořádně je spolu promícháte a vložíte do této směsi váš bílý oděv. Během pobytu prádla v kýblu byste s ním měli míchat, aby se látky dostaly mezi všechna vlákna.

Fotografie: Freepik

Po půl hodině vyjměte oděv ze směsi, opláchněte studenou tekoucí vodou a vložte do pračky. Tu zapněte na běžný režim podle instrukcí na štítku čištěného oděvu. Na konci celého procesu byste měli jednoznačně vidět, že je prádlo výrazně bělejší, než bylo před opráním. Takto můžete postupovat u všech druhů oblečení, u něhož se vám zdá, že by začínalo žloutnout nebo jinak ztrácet svou krásnou bílou barvu.

Můžete si ušetřit trápení prevencí

Abyste nemuseli tyto kroky podstupovat tak často, je lepší se vyhýbat chybám a prát opatrně. Vyblednutí barev jednoznačně pomůže používání studené vody namísto teplé či horké, takto předejdete i smrsknutí oblečení. Někteří lidé navíc dávají do pračky spolu různě barevné látky, což by mohlo být také jen na škodu. Některý textil má tendenci pouštět barvu nebo se naopak otírat o jiný a přebírat tak jeho odstín.

Zdroj: TheSpruce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]