Koronavirus mění i trendy v praní. Naučte se správnou péči o oblečení

Koronavirus a epidemie s ním spojená s sebou přinesla zvýšené požadavky na hygienu. Lidé tak začali mnohem více pozornosti věnovat do té doby automatickým činnostem jako například správná technika mytí rukou. Další oblastí je zcela jistě úklid, čistění a dezinfikování domácnosti a předmětů denních potřeby. Jednou z otázek, kterou si také mnoho žen pokládá, je, jak v souvislosti s koronavirem správně prát, abychom své oblečení případného viru účinně zbavili.

Na oblečení koronavirus může vydržet maximálně jeden den

Vědci, kteří zkoumali dobu, po kterou koronavirus vydrží být infekční na různých površích, přišli s informací, že pokud jde o oblečení, koronavirus na něm, podobně jako na ostatních porézních površích, vydrží přibližně po dobu jednoho dne. Zároveň má oblečení oproti jiným, především pevných povrchů jako jsou například kliky dveří, vypínače či mobilní telefony, tu výhodu, že jím prochází vzduch a s ním i vlhkost, která zabraňuje, aby se na povrchu zachytilo větší množství virů.

Jaká je vhodná teplota pro praní?

Pokud jde o to, jak prát, odborníci se shodují, že automatická pračka je v boji s koronavirem naprosto dostačujícím prostředkem, stačí pouze prát prádlo na o něco vyšší teplotu, než jsme běžně zvyklí. Většina lidí totiž pere prádlo na čtyřicet stupňů, ale viry lze stoprocentně zničit až teplotou okolo padesáti šesti stupňů, proto bychom v současnost měli používat prací program s teplotou vody šedesát stupňů.

Samozřejmě to souvisí i s materiálem, ze kterého je naše oblečení vyrobeno, ale většina přírodních vláken tuto teplotu bez problémů snese. Následně se doporučuje prádlo vložit do sušičky nebo vyžehlit na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu. Pokud jde o obuv, koronavirus na ní vydrží o něco déle, přibližně dva dny. Vyplatí se tedy její pravidelné čistění a samozřejmostí by rovněž mělo být zouvání přede dveřmi bytu či domu a následné důkladné umytí rukou. 

Kam prádlo odkládat?

Zdá se tedy, že oblečení není z hlediska možné nákazy koronavirem tak rizikovým faktorem, jako jsou pevné povrchy, především plastové a kovové, na kterých virus vydrží infekční mnohem déle, studie udávají až dobu sedmdesáti dvou hodin, tedy tří dnů. Hlavním pravidlem je samozřejmě prát prádlo doma, nikoli ve veřejných prádelnách, jak je běžné například ve Spojených státech, zde je riziko infekce mnohem větší.

Pokud máte z možné nákazy přeci jen obavu, můžete například při manipulaci se špinavým prádlem používat jednorázové rukavice a následně také vyčistit a vydezinfikovat všechny povrchy v okolí pračky, na které jste prádlo položili. Další zásadou by mělo být odkládání oblečení po příchodu zvenku na jedno místo k tomu určené, nejlépe do platového koše, a nepokládat ho například na postel, gauč či židli, na které bychom takto mohli případný vir přenést.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]