Mladá žena vyrobila na zahradě pomocí starých palet odpočinkový kout za pár korun

Zatoužili jsme mít na zahradě relaxační koutek, kde byste mohli nikým a ničím nerušeni odpočívat? S tímto tipem můžete svůj sen jednoduše zrealizovat. Postačí mít k dispozici jen pár starších palet a cíl je na dosah.

S nápadem zahradní odpočinkové zóny přišla Američanka Tanya Woolston, která si velmi komfortní místo vytvořila na dvorku u svého domu. Výsledek sdílela na sociálních sítích a setkala se s pozitivní odezvou. Nechte se touto zručnou a kreativní ženou inspirovat!

Fotografie: Freepik

Jaký materiál budete potřebovat na zhotovení odpočinkové zóny?

Před zahájením práce si připravte následující:

 • 16 stejně velkých starých palet (pokud máte nové, samozřejmě je také můžete použít)
 • kleště
 • kladivo
 • elektrickou brusku, či brusný papír
 • barvu na dřevo v oblíbeném odstínu a štětec
 • 4 stejně dlouhé dřevěné sloupky (průměr zhruba 10 až 15 cm a výška cca 2 m)
 • 4 stejné dlouhé (širší) dřevěné latě
 • 2 až 3 stejně dlouhé (tenčí) dřevěné latě
 • jedna velká dřevěná deska o vyhovujícím průměru (vhodnou velikost zjistíte po vytvoření základny)
 • vrtačku a různě dlouhé vruty
 • polštářky, matraci a průhlednou záclonu, nebo průsvitnou látku (barvy jsou na vás)
 • LED lampičky a světla
 • štafle

Jak byste měli podle Tanyi postupovat?

Nejdříve je potřeba si připravit palety, jako podstavu relaxační zóny. Pomocí kleští a kladiva odstraňte ze všech palet přebytečné hřebíky a příčky. Mělo by jich zůstat na horní i dolní desce jen pět.

Pokud máte palety menší, budete mít samozřejmě méně práce s odstraňováním dřevěných latí. V některých případech budete muset jednotlivé příčky přesunout a přivrtat tak, aby mezi sebou neměly velké mezery. Následně povrch palet ze všech stran očistěte bruskou, nebo brusným papírem.

Na zahradě si vyberte v další fázi místo, kde byste si chtěli odpočinkový koutek vytvořit. Ten případně vyrovnejte pomocí jemného písku. Na zem vyskládejte ve čtyřech řadách očištěné palety. Každá řada bude obsahovat 4 palety, tj. vždy budou dvě a dvě na sobě. Samozřejmě si můžete udělat kout i menších rozměrů, je to zcela na vás. Palety poté k sobě přivrtejte, aby držely.

Další fáze výstavby odpočinkového koutu

Na vyrovnané a spojené palety pak položte dřevěnou desku odpovídající velikosti. Také ji přivrtejte k paletové základně a přetřete barvou na dřevo v oblíbeném odstínu. Tanya zvolila tmavší šedou. Boky vyskládaných palet můžete dle libosti také přikrýt dřevěnými latěmi, aby odpočinkový kout vypadal estetičtěji.

Následuje montáž dřevěných sloupků, které předtím také nabarvěte ve stejném odstínu, jako základní desku na paletách. Sloupky důkladně přivrtejte k základně do všech rohů. Na jejich vrchní straně pak vytvořte po obvodu ohraničení pomocí čtyř stejně dlouhých širších latí (opět obarvěte na stejný odstín). Poslední fází ohledně stavby konstrukce je přimontování tenčích latí do čela odpočinkové zóny. Ty budou sloužit jako jakási opěrka.

Dokončovací práce

Až budete mít konstrukci hotovou, nezbývá než ji vybavit pohodlnou matrací, polštářky, LED světly a také přehozem, nebo záclonou, kterou přehodíte přes vrchní latě. Záhy si vytvoříte velice příjemné místo k odpočinku na zahradě. Nevýhodou může být to, že musíte textilie sklízet před očekávaným deštěm, jinak je tento nápad skvělý.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]