Nevyhazujte staré věci. Kreativní jedinci z nich umí vykouzlit zajímavé kousky

Čas od času je vhodné udělat větší úklid a zbavit se nepotřebných věcí, které doma zabírají místo. Ovšem vyhodit tyto nepožívané věci by byla věčná škoda. To po vás nežádáme. Co však můžete udělat, je předělat nepoužívanou věc na něco nového, co vám ještě skvěle poslouží. Ať už jde o plechovky, láhve od vína, staré pneumatiky, pytle od brambor, ale i obuv či oblečení či dokonce nějaká ta bižuterie nebo nefunkční hodinky. Některé věci držíme, protože k nim máme vztah, i přesto, že dávno nefungují.

1. Nefunkční hodinky

Máte doma ve své krabičce s poklady hodinky, které už dávno nefungují, ale z určitých důvodů je stále držíte? Pak stačí jen šikovný nápad a hodinky můžete opět použít. Buď jako dekoraci v domácnosti nebo svého zápěstí. Místo ciferníku můžete vytisknout fotografii milované osoby a vložit pod sklíčko. Nebo můžete hodinky vložit do rámečku na obrázek a pověsit dle libosti někde u vás doma.

2. Staré oblečení

Oblečení, které jste dali na hromádku, že už nosit nebudete, můžete použít různými způsoby. To lepší oblečení lze přešít na něco novějšího, modernějšího. Z něčeho lze ušít třeba patchworkový závěs, ubrus, přehoz. Z menších kusů oděvů snadno vyrobíte polštářky. Horší kusy oděvů a textilií lze nastříhat na pásky a uháčkovat nebo splést v copánek a ušít kobereček.

3. Staré nádobí

Rozhodli jste se, že je čas na nákup nové jídelní soupravy? Jenže je vám líto vyhodit tu stávající? I tady existuje řešení. Talířky použijte namísto mističek pod květináče. Hrnky a misky využijte jako květináče. Jen nezapomeňte do spodní strany vyvrtat dírku pro odtok vody. Nádobí můžete i různě ozdobit, nabarvit. Z talířků je také možné vyrobit úžasnou dekoraci na stěnu. S nádobím se dá přímo čarovat. Je to úžasný materiál pro výrobu dekorací do domácnosti i na zahrádku.

4. Staré knihy

Po generálním úklidu knih vám zůstala hromádka a nevíte, co s knihami, které už číst nebudete? Často se to nestává, ale i tato situace nastat může. I knihy skvěle doma poslouží a nemusí se na ně jen prášit. Můžete z nich vyrobit dekoraci, ale i poličku nebo třeba nohu od stolu, pokud je jich slušná hromádka. Dokonce je z nich možné vyrobit sedací taburet nebo čelo postele.

Dnes je v módě minimalismus a doporučuje se, aby toho doma člověk zbytečně moc nehromadil. S tím plně souhlasíme. To však neznamená, že staré věci musí končit na skládce. Existuje nespočet možností, jak mnohé z těchto věcí ještě využít.

Fotografie: upcycleddesignlab, homecrux, oregonlive, youtube