Enkaustika – malování pomocí vosku a žehličky, které zvládne každý

Už delší dobu zvažujete, že zkusíte malovat, ale bojíte se toho, protože si myslíte, že nemáte talent? Pak zkuste výtvarnou techniku zvanou enkaustika. Potřebovat budete voskovky, žehličku, voskový papír, papírové utěrky nebo hadřík, chuť tvořit a váš čas. Jedná se techniku, která byla oblíbená již ve starověku, dnes má jen krapet jinou (moderní) podobu. Původ této techniky pochází z Řecka.

Enkaustika zahrnuje tyto voskové techniky

  • Kreslení voskovými barvami, které se nanáší za tepla

  • Kreslení voskoou nebo voskovopryskyřičnou směsí v rozpouštědle

  • Kreslení barvami pojenými voskovou emulzí

Nejběžnějším pojidlem pigmentů je včelí vosk, využít lze však i parafín. Pokud vás tato kreativní a zajímavá činnost zaujme, můžete se buď přihlásit do nějakého kurzu anebo zkusit začít malovat sami. Na Youtube najdete mnoho ukázek, jak začít. Koupit si můžete i knížky, kde vás krok za krokem touto technikou provedou a dozvíte se také více o jejich počátcích.

Enkaustiku můžete využít při tvorbě přáníček, ale i obrázků na stěnu. Vyhrát si můžete prostřednictvím míchání barev i různých tahů horkou žehličkou. Pokud nemáte sebemenší tušení, co si pod tímto pojmem představit, pak se podívejte na přiložené video.

U této techniky necháte vyniknout svou kreativitu. Není se vůbec čeho obávat a nemusíte mít žádné předešlé zkušenosti a umět kreslit. Obrázky pak lze zarámovat a pověsit na stěnu nebo vystavit na poličku. Ozdobit tak můžete nejen svou domácnost, ale také domácnost svých přátel, když jim obrázky darujete. Ti šikovnější a pokročilejší dokáží namalovat tímto způsobem kytku, strom, ubíhající koleje, schody. A i když nejde o žádný konkrétní motiv, vypadají obrázky úžasně zajímavě.

Fotografie: artyheaven