Pletené bačkory si buď kupte nebo snadno vyrobte podle jednoduchého návodu

Když je vám zima na nohy, jsou skvělým pomocníkem pletené bačkory. Ty nemusíte nutně kupovat, jelikož si je můžete i vyrobit. Je to snadnější, než se zdá. Ukážeme vám postup, na který potřebujete jenom jehlice a vlnu.

Určete správnou velikost

Aby byly vaše pletené bačkory správné velikosti, držte se našeho návodu. My pleteme velikost 36, díky čemuž je třeba zachovat dva důležité rozměry. Tím prvním je šíře, která by měla být přesně deset centimetrů.

Druhým důležitým rozměrem je velikost špičky, která bude 4 centimetry a dále samotná celá délka bačkory, která by měla být 35,7 centimetrů, včetně onoho trojúhelníku. Tak bude velikost odpovídat.

Samozřejmě je možné v případě potřeby velikosti i upravit. Tedy zkrátit nebo prodloužit. Onen přední a zadní trojúhelník však doporučujeme stále čtyřcentimetrový.

Začíná se špičkou

Jako první je třeba začít s pletením špičky. Tedy vašeho trojúhelníku. Cílem je vytvořit takový, aby jeho nejdelší strana měla 10 centimetrů a jeho výška byla zmíněné 4 centimetry.

Začněte vrcholem a pokračujte dále v pletené tak, abyste vytvořili potřebný tvar. K tomu dojde tak, že postupně přidáváte jednotlivá oka.

Začněte s další barvou

Když máte základní světlý trojúhelník hotový, je možné pokračovat tím, že budete naplétat další oka. A to již druhou barvou. V našem případě jsme zvolili odstín zelený.

Následně pokračujte v pletení zelené části tak, abyste dodrželi deseticentimetrovou šíři a také celkovou délku podle toho, jakou velikost mají vaše pletené bačkory mít.

Druhý trojúhelník

Když vám zbývají jenom poslední 4 centimetry. Opět začnete přidávat světlou vlnu, protože začínáte s tvorbou druhého trojúhelníku.

Tento trojúhelník by měl být stejný, jako ten první. A to jak pokud mluvíme o jeho rozměrech, tak samozřejmě o barvě i o tom, kolik bude mít ok.

Zkontrolujte, že vše sedí

Rozložte si své pletené dílo na podložku a můžete zkontrolovat, zda sedí veškeré velikosti a zda máte vše připraveno k dalšímu postupu.

Tím postupem je přeložení přesně na polovinu. Mělo by dojít k tomu, že se oba dva trojúhelníky budou dokonale překrývat, což je známka toho, že máte vše správně, jak má být.

Začněte sešívat

Nyní máte vše připraveno k tomu, abyste své pletené bačkory začali sešívat. Dodržte daný ohyb a můžete se pustit do práce.

Sešívejte stejnou vlnou daný lem a snažte se o pečlivost a důslednost. Jistě nechcete, aby se vám pletené bačkory velmi brzy rozvázali.

Na konci nezapomeňte vše důkladně zapošít, čímž samozřejmě eliminujete i případní párání a to, že vám nitě budou takzvaně unikat.

Konec by měl být nejenom dobře zapošitý, ale měl by být také esteticky povedený. Dejte si záležet, aby vaše pletené bačkory vypadaly dobře.

Ve spojování obou okrajů pokračujte i dále, na dalších přehybech. I tady je vhodné použít jehlu a samozřejmě vlnu správné délky.

Při dobrém švu by mělo dojít k tomu, že budou konce dokonale a pevně spojena a přitom nebude dané šev nijak výrazně vidět.

Samotné spojené by mělo být vždy po celé délce vašich bačkor, jinak hrozí, že vám z nich může vykukovat část vaší nohy.

Vše dokončete

Takto sešít je třeba nejenom zelenou, ale samozřejmě také světlou část, která je u vašich pletených bačkor špičkou. A i tu spojte.

Následně botu zkontrolujte, zda je všude sešitá a zda vypadá tak, jako na našem obrázku. Pokud ano, je vše v pořádku.

A tak už zbývá jediná věc. Vaše pletené bačkory budete potřebovat dvě a tak je nezbytné začít s tím, že se stejnou metodou pustíte i do druhé.

Když máte i druhou, je hotovo. Nyní si je můžete obléct a mát pohodlnou domácí obuv, u které je zaručeno i to, že vám nebude zima.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]