Čokoláda – nejznámější sladkost, která skrývá mnoho kouzel 1. část!

Slovíčko „čokoláda“ již při samotném vyslovení nutí naše chuťové pohárky k vybavení té lahodné chuti, kterou se tato sladkost vyznačuje. Čokoláda je sladká i hořká, čistě mléčná nebo s nějakou příchutí. Většina lidí si na této sladkosti pochutnává, někteří si na ní dokonce vypěstovali závislost, ale jsou i tací, jenž mají na čokoládu alergii a které my – zarytí milovníci čokolády, kterým rozhodně nestačí jen jeden čtvereček, nýbrž minimálně celá tabulka.

S upřímností litujeme. Dnešní článek je náhledem do historie čokolády a zároveň vám dovolí nahlédnout do samotné výroby této pochutiny.

I čokoláda má svou historii

Historie čokolády začíná v dávném období, více než před 3000 lety. Je známo, že již v této době indiáni kmene Olméků pěstovali v deštných pralesích kakaovníky. Ve 4. století našeho letopočtu na jejich „řemeslo“ navázali Mayové, kteří se usadili na jejich území a byli to právě oni, jenž jako úplně první uvařili hořkou tekutinu vyrobenou z kakaových bobů. Rok 2002 byl oslavou jistého výročí 500 let od doby, kdy se Evropané úplně poprvé setkali s kakaovými boby. Známý Kryštof Kolumbus po přistání na ostrově Guanaja dostal od místních domorodců dárek, který ukrýval kakaové boby a proto je právě onen Kryštof K. , kdo se stal prvním Evropanem, jenž měl tu možnost kakaové boby spatřit.

Krok za krokem při výrobě čokolády

 1. Čištění
  Kakaové boby jsou skladovány v pytlích a to klidně až po dobu jednoho roku, proto se čistí od nežádoucích nečistot a příměsí
 2. Pražení
  Aby boby získaly čokoládové aroma, barvu a mohly být dále zpracovávány, musí projít procesem pražení. Tento proces probíhá takovým způsobem, kdy jsou boby zahřívány na vysokou teplotu – 130-150 stupňů – po dobu 30 minut. Tím se zbaví veškeré vody i slupky.
 3. Drcení a mletí
  Upražené boby se rozdrtí, čímž se získá kakaová drť, která se následně umele v kakaovém mlýně nebo se zjemní válcováním.
 4. Lisování
  Kakaová hmota se zahřeje na 80-90 stupňů a prochází procesem válcování ve speciálních hydraulických lisech. Tím se získá kakaové máslo a tzv. kakaový koláč, což je pevná kakaová část. Následně se proces rozdělí – kakaové máslo se použije při další výrobě čokolády, kdežto kakaový koláč je používán pro výrobu kakaového prášku.
 5. Válcování
  Získaná směs dále prochází zušlechťovacím procesem mezi válci, čímž se dosáhne lepší struktury čokolády a zjemnění její konzistence.
 6. Konšování
  Jde o proces, který má odstranit hrubou vlastnost čokolády a zároveň vylepšit její aroma a celkovou strukturu. Čokoláda je poté promíchávána v zařízení, které se nazývá konše. Během tohoto procesu se přidávají nejrůznější příchutě.
 7. Temperování
  Ve finále je hmota temperována v tzv. temperovacích nádobách, kde se chladí a ohřívá.
 8. Tvarování
  Tvarování je již konečný proces, při kterém se čokoláda lije do různých forem, nebo se používá na polévání náplní.

Další díl vám prozradí, jaké všemožné druhy a příchutě nám čokoláda nabízí i jaké je její využití.

Obrázek: pixabay

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]