Domácí osvěžovač vzduchu je možné vyrobit z věcí, které má každý po ruce

Osvěžovač vzduchu si můžete buď koupit, nebo si ho můžete vyrobit. My se zaměříme na možnost druhou a ukážeme vám, jak na to. A proč jít touto cestou? Důvodů je celá řada. Patří sem třeba fakt, že ten domácí bude zcela bez chemie, kterou ty kupované často obsahují. Navíc má výhodu v tom, že si můžete výslednou vůni vytvořit přesně podle vašich potřeb.

Na chemii pozor

Když se podíváte na pulty obchodů, kde se nacházejí různé osvěžovače vzduchu, zjistíte, že neobsahují moc vábné věci. Jsou to látky, jako fenol, formaldehyd a ftaláty. Ty následně stříkáte do svého interiéru a dokonce je i vdechujete. A to není moc příjemná představa.

Přirozenost voní nejlépe

Také nezapomínejte na to, že nejlépe vždy voní to, co jen přírodní. I v tomto směru nejsou kupované osvěžovače vzduchu optimální volbou, jelikož ona vůně je doháněna různými náhražkami. A tak se může stát, že nevoní ani intenzivně, ani nepřipomíná to, co je napsáno na obalu.

Domácí osvěžovač vzduchu vyrobíte snadno

Už víte, že řada kupovaných možností není nejlepší volbou a že je na místě volit jiný směr. Ten je spojený s výrobou domácího osvěžovače. Ptáte se, jak na to? My vám to ukážeme. A rozhodně se nejedná o nic složitého, jak si aktuálně celá řada lidí může myslet.

Stačí jenom tři věci

Postačí vám na to jenom tři věci, které jsou nejenom běžné, ale také vás vyjdou jenom na pár korun, pokud je máte v plánu kupovat. Pořiďte si:

  • 2 sklenice s víčky
  • jedlou sodu
  • éterické oleje

Naplňte sklenici

Začínáme sklenicí, která by měla být jak dokonale čistá, tak by měla být také dokonale suchá. A tu začněte plnit obyčejnou jedlou sodou, kterou nasypete na dno sklenice.

Vezměte olej

Potom vezměte éterický olej a ten začněte na vrstvu jedlé sody rovnoměrně kapat. Optimální množství je zhruba 10 až 15 kapek. Čím jich bude více, tím bude vůně intenzivnější.

Sklenici zavřete

Nyní sklenici zašroubujte víčkem. Tím ale výroba nekončí. Do víčka je třeba udělat několik otvorů, kterými se bude vůně linout ven. Opět platí, že více děr zvýší celkovou intenzitu.

Zkuste i zajímavou inovaci

Svůj domácí osvěžovač vzduchu můžete i zajímavě inovovat. A to tak, že do něho také vložíte zapálenou čajovou svíčku. Ta zajistí mnohem intenzivnější odpařování vůně. A také její větší intenzitu.

Jde to i bez oleje

A co v případě, kdy olej po ruce nemáte a přesto svůj domácí osvěžovač vzduchu chcete? Můžete improvizovat. Jednou z možností je do sklenice místo jedlé sody a oleje nasypat čerstvě namletou kávu. I ta bude krásně vonět.

Nebo se můžete vydat ještě jinou cestou a místo esenciálních olejů lze využít šťávu z citrusů, kterou smícháte s jedlou sodou. A to není vše. Do vydlabaného pomeranče lze dát čajovou svíčku a tak mít krásný a přírodní vonný svícen.

Fotografie: Depositphotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]