Důchodci si i letos o něco polepší. Vzhledem ke stále vysoké inflaci však půjde prakticky spíše o drobné. Tentokrát dostanou všichni přidáno stejně.
Valorizace důchodů v příštích letech by rozhodně neměla být tak vysoká jako v letech 2021 nebo 2022, kdy došlo hned k několika mimořádným valorizacím. Od ledna 2024 se všem příjemcům navýší důchod o stejnou částku. V procentuálním vyjádření si tak nejvíce polepší lidé s nízkými důchody. Do budoucna se počítá s navyšováním důchodů přibližně o 1 000 Kč ročně.
Zvýší se pouze základní výměra důchodu
Změny se týkají všech vyplácených důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních (vdovský, vdovecký, sirotčí). Každý důchod se skládá ze základní, pevně stanovené částky, která platí pro všechny, a procentní výměry. Ta se u jednotlivých důchodů liší v závislosti na konkrétním průběhu pojištění. Podle MVČR se bude od ledna 2024 navyšovat pouze základní výměra.
Základní výměra důchodu pro rok 2024 bude činit 4 400 Kč. Zvýší se tak o 360 Kč z loňských 4 040 Kč. K procentnímu navýšení důchodů však nedojde. Všichni příjemci důchodů si tak polepší stejně. V procentuálním vyjádření bude toto navýšení nejvýhodnější pro lidi s nejnižšími důchody. Zvýšení základní výměry se týká i těch, kteří pobírají předčasný důchod.
Nejvyšší důchody v historii Česka: Nejbohatším seniorům lidé závidí a volají po spravedlnosti
Důchody by v příštích letech měly růst o 1 000 Kč
Letošní zvyšování důchodů tak bude nejnižší za posledních několik let. „V případě extrémní inflace budeme důchodcům pomáhat se zvýšenými náklady i nadále. Mimořádné valorizace budou nahrazeny dočasným příspěvkem, který bude zohledňovat růst cen z 60 procent,“ řekla podle iRozhlas mluvčí ministerstva práce Procházková.
Ani do budoucna se neplánuje navyšování důchodů v takové míře jako v letech 2021 a 2022. Důchody porostou, ale zdaleka ne tak rychle jako v nedávných letech, kdy došlo k několika mimořádným valorizacím. V příštích 10 letech by mělo jít o částku kolem 1 000 Kč každý rok. Návrh důchodové reformy také počítá s tím, že věk odchodu do důchodu bude navázán na průměrný věk dožití.
Lidé by tedy měli pobírat penzi v průměru 21,5 roku. Pokud návrh projde, měla by tato podmínka začít platit poprvé pro ročníky 1966 a mladší. Z opozice však k návrhu zní výhrady a na konečnou podobu důchodové reformy si budeme muset ještě počkat. Na SvětěKreativity se také můžete podívat, kolik pobírá nejbohatší důchodce.
Napište komentář