Nejvyšší důchody v historii Česka: Nejbohatším seniorům lidé závidí a volají po spravedlnosti

Fotografie: Depositphotos

Těmto seniorům lze závidět. Jsou totiž tací, kterým stát vyplácí vyšší důchod, než je plat premiéra nebo prezidenta. Podobně je tomu i v Čechách.

V Čechách jeden senior nedávno dosáhl starobního důchodu až ve výši 241 725 Kč, zatímco nejnižší činí pouhých 43 Kč. Tyto informace jsou veřejně dostupné na základě žádosti o svobodném přístupu k těmto částkám. O ty však požádala osoba, která si přála zůstat anonymní. Jedná se ale o údaje z počátku roku, což znamená, že starobní důchody do té doby dosáhly ještě vyšších částek.

Důchody pobírané na více územích

Základní výměra důchodu pro letošní rok činí 4 040 Kč. Existují však dílčí důchody, které se pohybují v částkách pouhých několika korun. Tato osoba musela v tomto případě pracovat na našem území jen krátkou dobu, zatímco na jiném pobírá důchod např. v minimální výši. Typickým příkladem je Polsko, kde se v současné době pohybuje minimální důchod pro seniory lehce nad 1 000 PLN (cca 5 300 Kč).

Astronomické důchodové částky už platit nebudou

Osoba, která však pobírá astronomickou částku přes 200 000 Kč, se musela řídit ještě pravidly z roku, kde se některé větší výdělky zohledňovaly. V současné době je to ale prakticky nemožné, protože redukční hranice výrazně ovlivnily důchody na základě vládního nařízení. Pro tyto konkrétní jednice tedy pravděpodobně platilo, že odchod do důchodu odkládali a přivydělávali si i po dovršeném důchodovém věku, který se aktuálně navyšuje a navyšovat bude.

Důchody se opět navýší

V aktuální době platí, že Česká správa sociálního zabezpečení odhaluje jen důchody do výše 70 000 Kč. Ostatní částky se už jen sumírují jako nadbytek, ale jejich finální hodnota se neukazuje. Pro seniory však doposud platí, že se jejich průměrný důchod pohybuje lehce nad 20 000 Kč. S nadcházející valorizací, která nastane pro rok 2024, se tato částka opět navýší. Níže se můžete podívat, jak důchody a jejich specifikace fungují.

Matka 4 dětí žije bez výčitek 12 let na sociálních dávkách: „Je to pohodlné. Nestydím se za to, že dojím stát.“

Zdroj: MPSV, CSSZ, Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]