V pečovatelském domě nemusí být nuda. Improvizované hry dělají důchodcům radost

Fotografie: Sadasweb / Creative Commons / Attribution 3.0

Populace ve vyspělých zemích stárne, a tak se stále více dostává do popředí téma péče o seniory. V tomto pečovatelském domě se o své klienty starají ukázkově.

Nikdo nemládne a mnoho lidí bude v budoucnu potřebovat péči někoho jiného. Pokud staří lidé nemohou zůstat v rodině, často končí v různých pečovatelských domech, kde se však kvalita péče může značně lišit. Tento pečovatelský dům je důkazem toho, že i pro staré lidi je možné nachystat zábavný program, při kterém si navíc trénují kognitivní a pohybové funkce.

Kreativní nápady, jak pracovat se seniory

Ve videu se můžete podívat, jak kreativně se dá zpříjemnit seniorům pobyt v zařízení sociální péče. Tady byste chtěli mít svého blízkého. Zaměstnanci britského domova seniorů vymysleli mnoho způsobů, jak klienty zabavit a zároveň u toho trénovat jejich postřeh, motoriku nebo prostorovou orientaci. A vystačí si i s obyčejnými věcmi za pár korun.

Jednou z her je třeba balonková skluzavka. Pečovatel posílá po malém prkénku různobarevné balonky a úkolem klienta je „uklidit“ je do vymezeného prostoru. Ale pozor, pouze ty oranžové. Další hrou pro klienty, kterým dělá problém pohyb ve stoje, je trénink nohou a postřehu zároveň. Sedící muž má za úkol dupnout nohou na jednoduchou houpačku z prkna. Na druhém konci je umístěn barevný pytlík, který poté musí chytit do rukou.

Improvizované hry přizpůsobují pohybovým a kognitivním schopnostem klientů

Vymysleli tu však i kreativní fotbálek. Klienti sedí naproti sobě u stolu. Po jeho krajích jsou rozmístěné knížky, jako zábrana, aby míček nepadal na zem. Každý má před sebou krabičku od kapesníků, kterou musí pohybovat po stole tak, aby soupeřův míček odrazili pryč a nedostali gól. Je vidět, že u trénování tohoto postřehu se mohou zároveň radovat i ze vstřelených branek.

cvičení seniorů
Fotografie: Freepik

Pro klienty, kteří stále chodí, dokážou připravit multifunkční „dráhu“, jíž musí projít. Potrénují si tady zvedání všech končetin, ale i rozlišování barev a pohybovou koordinaci. Pro sedící klienty pak sestaví jednoduchý systém z plastových košů v různých výškách, do kterých se musí balonky strefovat. Každý hod je za jiný počet bodů, a tak mezi sebou mohou i soutěžit. Na klientech je vidět, že je toto hraní opravdu baví.

Aktivity a cílený trénink zpomalují stárnutí mozku

Pro zpomalení stárnutí mozku je nesmírně důležité, aby se neustále trénoval. Postřeh, paměť a koordinace, jsou funkce, které se vlivem stárnutí začnou zhoršovat. Tady je však klientům umožněno, aby dožívali svůj život v co nejlepší kondici. Sami se můžete podívat, že taková zábava opravdu nestojí mnoho peněz. Stačí zapojit kreativitu a za pár korun jde vymyslet program na celé odpoledne. V tomto pečovatelském domě by si takové zábavné odpoledne určitě rádi užili i mnohem mladší lidé.

Zdroj: Newsbeast

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*