Důchodkyni už 4x zastavili výplatu důchodu. Každý rok se jí ptají, zda je stále naživu

Fotografie: Depositphotos

Tato dáma si opravdu klidného důchodu neužívá. Neustále musí úřadům dokládat, že nezemřela. Chyba je v systému, který špatně přiřadil její data.

Britský TheGuardian upozornil na případ seniorky, které úřady přestaly vyplácet její důchod. V systému se totiž objevila jako zemřelá. Žena už tak po několikáté musela zahájit jednání s úřady a dokazovat, že stále ještě žije. Poté, co se případ medializoval, mělo dojít k nápravě. Zda ke změně v systému skutečně došlo, se však definitivně ukáže až za pár měsíců.

Důchod nepřišel právě na Vánoce

85letá Eileen McGrathová z Velké Británie musela letošní Vánoce přežít bez své pravidelné penze. Opět jí totiž na účet nepřišel důchod. Pro bývalou učitelku však nejde o novou situaci. Stalo se jí to dokonce už počtvrté. Netřeba zmiňovat, že výpadek ve výplatě důchodu může mnoho lidí uvrhnout do opravdu nezáviděníhodné situace, kdy musí nějak překlenout období, než se daný problém vyřeší.

V listopadu obdržela dva dopisy z Teachers Pension. Jedná se o důchodový fond, který má v Británii na starosti výplatu penzí pro bývalé učitele. V dopisech se jí eufemisticky ptali, zda již nezemřela. Paní McGrathová je tedy ihned telefonicky kontaktovala, aby ukázala, že je rozhodně živá. Přesto jí o týden později přišly další dva dopisy s žádostí o totéž. Problém se přitom táhne již od roku 2020, kdy byla její data přiřazena k osobě, která již zemřela.

Velká část českých důchodců se o letošním navýšení důchodů vůbec nemusí dozvědět

Nakonec jí udělili výjimku

Ani to však zcela nevysvětluje, proč je každoročně dotazována, zda stále žije, a je jí pozastavena výplata důchodu. Podle ní je vysoce nepravděpodobné, aby v systému existovaly osoby se stejným jménem a datem narození, které každoročně umírají. Podle 1News britské Ministerstvo školství k případu uvedlo, že jakmile je v systému identifikována shoda, může být příjemce každých 12 měsíců požádán, aby potvrdil, že jde o jinou osobu.

Systém však není schopen tuto shodu vyhodnotit jako vyřešenou a znovu se na ni ptá v následujícím roce. Důchodový fond Teachers Pension nepřímo přiznal, že pochybení je na jejich straně. A hlavně po medializaci tohoto případu uvedli, že paní McGrathové udělili výjimku a oddělí její jméno od předchozí zesnulé. Podobnými dotazy by ji tedy v budoucnu již neměli obtěžovat. Na SvětěKreaivity se můžete také dočíst, jak se od ledna změnila výše důchodů.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]