Matka samoživitelka neměla na hypotéku ani nájem. Z posledních peněz na 18 m² vytvořila minidomek

Fotografie: Freepik

Do budoucnosti nevidíme nikdo, lze ji nanejvýš odhadnout. Může se toho stát spoustu, aniž by to člověk jakkoli plánoval. Kromě problémů v tom ale tkví také kouzlo života.

Michelle „MJ“ Boylle musela ještě před časem platit za pronájem malého bytu v Sherwoodu v Oregonu. Prakticky celý její plat z kavárny šel výhradně na nájem a jídlo. Pokud nevyděláváte příliš, může takto situace dopadnout celkem snadno. Co s tím ale mohla dělat? Střechu nad hlavou pro sebe a své děti potřebovala a situace byla obecně velmi složitá. Čas tedy plynul v zajetých kolejích jak pro ni, tak i pro její děti. Co se pak změnilo?

Když se čas nachýlil a děti odešly

Děti ovšem časem vyrostly a odstěhovaly se do vlastních domovů. Michelle se tedy rozhodla, že uzrál čas na to pustit se do velké změny. Už nějakou dobu totiž odkládala stranou a podařilo se jí tudíž ušetřit nějaké finance. Její život se tak následně vydal směrem, který si původně vůbec nedokázala představit. Kromě toho, že jí tato změna radikálně redukovala měsíční poplatky, jí také dovolila odkládat průběžně stranou něco na důchod.

Jak to vše ale mohla Michelle zvládnout? Začalo to hnutím Tiny House, jehož členové si staví vlastní útulné domy. Mohou tak žít celkově střídměji a také jednodušeji. Ten z Michelliných rukou byl poměrně levný, takže se do něj záhy ze svého bytu přestěhovala. Za ten platila asi 13 000 švédských korun (cca 26 000 Kč) měsíčně. Její nynější domov má pouze 18 metro čtverečných, celková náklady však dosahují jen 665 SEK měsíčně, tedy drasticky míň.

Útulný minidomek jen jako začátek

Nemluvě o tom, že v ceně je i voda, elektřina a internet. Prakticky veškeré práce dělala vlastnoručně a sama k tomu říká, že „Postavit něco vlastníma rukama je to nejvděčnější, co existuje,“ uvedla pro Oregon Live. V mém případě jsem si totiž mohla dům nejen postavit, ale i navrhnout. Všechny mé věci pochází ze 40. a 50. let a jejich shromáždění a zaplnění tohoto prostoru mi trvalo 2 roky. Mým tématem je zkrátka moderní nostalgie.“

V domě je také malé schodiště vedoucí do útulného podkroví. Tam Michelle odpočívá a ráda čte. Další schodiště slouží současně jako skladiště. Využití prostoru více způsoby je základem těchto malých domků. Mohlo by se totiž zdát, že věci nebude kam dát. Michelle však myslela na všechno a klasický šatník se sem vejde bez problémů. Navíc v navrhování pokračuje a vytváří další domky, které chce v budoucnu pronajímat. To je plán na stáří.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*