Velká část českých důchodců se o letošním navýšení důchodů vůbec nemusí dozvědět

Fotografie: Depositphotos

Většina důchodců byla zvyklá, že oznámení o zvýšení důchodu dostanou v papírové podobě do svých schránek. Už tomu tak nebude.

Od ledna došlo k navýšení penzí všem důchodcům. Zatímco někteří příjemci důchodů obdrželi od České správy sociálního zabezpečení dopis, jiní se ho tentokrát nedočkali. A to z důvodu snižování nákladů na tisk a rozesílání těchto oznámení. ČSSZ však nabízí všem možnost, aby si o papírovou podobu oznámení mohli zažádat.

Všichni důchodci dostali přidáno stejnou částku

Od 1. 1. 2024 došlo k navýšení všech důchodů. Základní výměra důchodů vzrostla na 4 400 Kč. Všichni důchodci tak dostali přidanou stejnou částku, a to 360 Kč. Výjimkou jsou pak důchodci, kteří dosáhnou v lednu 2024 věku 85 let. Těm bude penze navýšena o 1 000 Kč. Zvyšovat se bude také zvláštní příspěvek k důchodu týkající se ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa.

Oznámení o valorizaci důchodů formou dopisu už však obdrží jen menší část důchodců. Většina tak nově dostane oznámení už pouze v elektronické podobě. To se týká všech, kteří pobírají pouze jeden druh důchodu a nechávají si ho vyplácet na bankovní účet. Informaci o zvýšení důchodu tak dostanou ve zprávě pro příjemce vztahující se k částce doplatku valorizace.

Nejvyšší důchody v historii Česka: Nejbohatším seniorům lidé závidí a volají po spravedlnosti

O papírovou podobu oznámení můžete zažádat

Majitelé datových schránek pro fyzické osoby dostanou oznámení také v příloze datové zprávy. Všechna oznámení by měli pobíratelé důchodů obdržet nejpozději ve výplatní den svého důchodu. ČSSZ na svých stránkách uvedla, že v elektronické podobě tentokrát rozešle 1,7 milionů oznámení. Za materiál, tisk a poštovné tak ušetří téměř 45 milionů korun.

Fotografie: Depositphotos

„Lidé, kteří oznámení nedostanou v papírové podobě, si o něj ale budou moci od 2. února požádat,“ uvádí TN.cz. A to prostřednictvím jednoduchého formuláře na stránkách ČSSZ, telefonicky na telefonním čísle 800 050 248 nebo si je mohou nechat vytisknout na libovolné pobočce ČSSZ. Dopis pak žadatelé obdrží do svých schránek do 14 dnů od podání žádosti.

Snižování nákladů na papírová oznámení bude pokračovat i v budoucnosti. Penze by se měly každoročně valorizovat. Důchodci, kteří potřebují oznámení v papírové podobě, si tak o něj budou muset vždy zažádat. Na SvětěKreativity se můžete podívat, na lednové zvýšení důchodů a jaký růst důchodů je plánován do budoucna.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]