Efektivní léčba nevzhledných křečových žil zlepší vzhled a uzdraví vaše nohy

Fotografie: Freepik

Křečové žíly odrážejí stav našeho krevního oběhu. Tento problém postihuje především ženy, ale i některé muže. Zbavte se jich jednou pro vždy. Je to snadné a levné.

Lidské tělo je nejdokonalejším mechanismem. Aby nás upozornilo na určité poruchy, vysílá nám tísňové signály. Může jít například o změnu barvy jazyka, nehtů, bolesti nebo silné vypadávání vlasů. Cokoliv se vymyká normálnímu stavu je třeba sledovat. Možná vaše tělo bije na poplach. Jedním z takových varovných znamení jsou právě křečové žíly (varixy), které se objevují na nohou. Ačkoliv máme tendenci „křečáky“ bagatelizovat, mohou pro nás mít nepříjemné důsledky, říká lékařka Judith Marcin.

Jak poznáte křečové žíly

Křečové žíly známe jako tmavě fialové nebo modré uzlíkové žilní útvary, které se vyskytují obvykle na dolních končetinách. Některé žilky se dají snadno odstranit a jsou pouhým kosmetickým problémem. Pravdou ale je, že vážnější průběh může způsobit žilní záněty nebo také bércové vředy. Křečové žíly většinou doprovází otoky nohou, bolesti nebo těžké nohy, křeče, svědění, krvácení žil, metličkové žilky nebo barevné změny na kůži.

Fotografie: Freepik

Proč se nám dělají křečové žíly

Křečové žíly mohou být způsobeny různými faktory. Od 30 let věku začínají svaly ztrácet svůj tonus. Proto tento jev postihuje více starší lidi. Také dědičný faktor je v případě křečových žil velmi významný a tvoří více než 50 %.

Jak bylo uvedeno výše, křečové žíly se více vyskytují u žen. Ve skutečnosti jsou 3 ze 4 osob náchylných ke vzniku křečových žil ženy. V těhotenství se žíly rozšiřují a váha dítěte zvyšuje tlak na dolní končetiny těhotné ženy, což snižuje tonus žilních stěn.

Fotografie: Freepik

Stejně jako v případě těhotných žen vyvíjí také osoba s nadváhou tlak na dolní končetiny, což může způsobit vznik tohoto problému. Křečovým žilám nahrává také nedostatek fyzické aktivity, dlouhodobé sezení nebo naopak stání.

Také příliš těsné oblečení není vhodné, jelikož brání správnému krevnímu oběhu. Pokud se často depilujete horkým voskem, rovněž si zaděláváte na problém. Vysoká teplota horkého vosku způsobuje poruchy krevního oběhu.

Fotografie: Pixabay

Zbavte se „křečáků“ pomocí přírodních surovin

Na trhu je sice mnoho drahých léků a postupů k léčbě křečových žil, ale existují i 4 velmi přirozené triky, které fungují: Prvním z nich je šťáva z aloe vera. Zahřejte ji, aby se zvýšila její účinnost, poté si přiložte obklady a nechte je na nohách působit přes noc. Jako druhý vám pomůže směs jablečného octa, aloe vera a mrkve. Smíchejte tyto 3 ingredience, dokud nezískáte homogenní strukturu, a naneste ji na místa postižená křečovými žilami. Nechte působit 30 minut a opláchněte studenou vody.

Fotografie: Freepik

Jako třetí vám pomůže obyčejný česnek. Doporučuje se jej samozřejmě především konzumovat. Lze jej ale aplikovat i jako mast, a to pomocí několika stroužků smíchaných s trochou alkoholu.

Posledním tipem je solná koupel. Zkuste si osvojit každodenní dvacetiminutový zvyk, který spočívá v ponoření nohou do vany nebo do umyvadla se slanou vodou, do které lze přidat jablečný ocet, což podpoří relaxaci a osvěží vaše nohy. Po této koupeli si můžete nohy namasírovat.

Jak předcházet křečovým žilám

Vzhledem k tomu, že problém křečových žil je způsoben poruchou krevního oběhu, je vhodné vzít v úvahu prvky, které způsobují jejich vznik. Volte raději volné oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně. Totéž platí pro obuv, vyhněte se těsným botám nebo botám na vysokém podpatku. Doporučuje se také pravidelná fyzická aktivita, zejména chůze, plavání a další sporty, které jemně aktivují lýtkové svaly a podporují tak krevní oběh.

Fotografie: Pixabay

Nezůstávejte dlouho v pevném postoji. Dlouhodobé stání na místě škodí krevnímu oběhu, proto se snažte dělat několikaminutové přestávky a procházet se. Zkuste si každý den na 10 minut zvednout nohy na polštáři, abyste umožnili cirkulaci krve. Vyhněte se sedavému způsobu života: Snažte se hýbat, jezte vyváženou stravu a vyhněte se kouření a pití alkoholu.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]