Odborník doporučuje cviky, které pomohou na křečové žíly, otoky i bolesti kloubů

Křečové žíly patří k častým problémům, se kterým pacienti přichází do ordinací lékařů. Vznikají totiž nejčastěji na základě genetické zátěže, a proto se proti nim nedá většinou účinně zakročit ani vhodnou prevencí. Postiženým pak nezbývá než dělat maximum, aby se potíže nezhoršovaly, ale často se nevyhnou operačnímu či jinému zákroku. Pravidelné cvičení je však jedním ze způsobů, jak se poprat s bolestí i otoky. Tyto cviky patří k těm nejúčinnějším.

Fotografie: iStock

Jízda na kole

Tento cvik připomíná skutečně jízdu na kole, ale můžete jej snadno provádět vleže na zádech. Položte se na podložku, nohy zvedněte do vzduchu a simulujte šlapání do pedálů. Tento pohyb stimuluje lýtkové svaly a udržuje správný krevní oběh.

Uvolňuje také přetěžované křečové žíly ve spodní části nohou, kterým se i vlivem gravitace alespoň na chvíli uleví. Je to jedna z nejlepších prevencí bolesti nohou a otoků, která navíc také účinně posiluje stehna a podbřišek.

Fotografie: iStock

Zvedání nohou

Opět zůstaňte vleže na zádech. Nohy natáhněte a střídavě jednu a druhou zvedejte do vzduchu, až kam vám to vaše tělo dovolí. Nepotřebujete žádné speciální vybavení, a ještě navíc podpoříte i celkový krevní oběh a posílíte spodní břicho.

Fotografie: iStock

Výpady

Postavte se na podložku a rozkročte se na šíři boků. Nyní provádějte výpady dopředu tak, aby koleno vždy svíralo úhel 90 °. Vydržte v této poloze po dobu 10 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy.

To samé opakujte i s druhou nohou. Snažte se nedopadat příliš tvrdě, pohyb by měl být plynulý a lehký. Pomáhá prokrvení dolních končetin a posiluje také stehenní a hýžďové svalstvo.

Fotografie: iStock

Na špičky

Tento cvik vám nejen uleví od bolesti, ale pomůže vám vytvarovat i pěkná pevná lýtka. Zlepšuje i krevní oběh v těle, zbavuje nohy otoků a pomáhá odstraňovat nepříjemné bolesti doprovázející křečové žíly.

Cvičení nevyžaduje velké úsilí, takže ho zvládnete, i když nejste zrovna sportovci. Pomalu si stoupejte na špičky, pohyb musí být plynulý. V poloze na špičkách vždy vydržte aspoň deset sekund.

Fotografie: iStock

Protažení

Posaďte se na podložku a nejprve se srovnejte v zádech, nohy natáhněte dopředu a špičky přitáhněte k tělu. Nyní se natáhněte směrem ke špičkám nohou tak, abyste se jich pokud možno dotknuli prsty rukou. Pokud nejste tolik flexibilní, jděte až tam, kam vám to vaše tělo dovolí. Ucítíte příjemné protažení zadní strany stehen.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]