Hačikó – pes, který se zapsal do srdce Japonska

Nádherný a zároveň velmi dojemný příběh, který dokazuje, že psí věrnost opravdu nemá hranice, zná snad každý. Zvířecího kamaráda jste v dětství možná měli i vy a nezáleží na tom, zda to byla rybička, kočka, křeček, králík nebo pes. A jsou to právě psi, kteří se velice rychle stávají nepostradatelnými a plnohodnotnými členy našich rodin, jsou věrní společníci a ochránci všech členů rodiny, kteří jsou svému pánovi z celého srdce oddaní. Představují kapitolu, která mluví sama pro sebe a provázejí nás už od nepaměti. Dnes sice představují především domácí mazlíčky, dříve však byli důležitými společníky kočovníků a výrazným podílem se podíleli na lidském přežití. Dnešní článek bude o jednom velice významném pejskovi, který se vryl do paměti celému světu – o pejskovi jménem Hačikó.

Kdo byl Hačikó?

V květnu loňského roku tomu bylo úctyhodných 90 let, co se malý pejsek rasy Akita Inu  narodil poblíž městečka Ódate nedaleko prefektury Akita. O rok později se jeho pánem stal profesor na fakultě zemědělství Hidesaburó Ueno, který se štěňátka ujal a stal se jeho milujícím páníčkem. Hačikó svého pána den co den doprovázel na vlakové nádraží Šibuja, z něhož Ueno odjížděl do práce. Každé odpoledne se Hačikó na nádraží vracel, aby svého pána doprovodil domů.

Nešťastná událost

Rok na to však Ueno nečekaně ve své práci zemřel. Hačika se ujali jeho příbuzní, ale pejsek se se smrtí svého milujícího pána nikdy nesmířil. Každý den utíkal na nádraží, kde svého pána věrně vyhlížel – ale již nikdy se s ním nesetkal. Hačikó však stále věrně čekal celých 11 let. Nakonec se ho ujal profesorův zahradník. Roku 1935 i Hačikó z tohoto světa odešel a těžko říct, zda s v pověstném nebi konečně shledal s profesorem.

Příběh, který dojal svět

Roku 1923 zveřejnil jeden z bývalých profesorových studentů několik článků o tomto úžasném pejskovi, které ihned zaujaly celý svět a především Japonsko. Dodnes na jeho památku, aby bylo jasné, že na jeho pozoruhodný příběh doposud nikdo nezapomněl, stojí na nádraží Šibujo bronzová socha, která je důkazem, že pes je nejvěrnějším přítelem člověka.

Fotografie: hachiko Author: erysimum9 licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]