
Pokud vás v posledních dnech trápí horečky nebo bolesti hlavy, raději navštivte lékaře. Mohlo by se totiž jednat o velmi nebezpečné onemocnění.
Počínaje jarem začínají být v naší přírodě velmi aktivní klíšťata, která jsou častým přenašečem vážných nemocí. O tom svědčí i mapy aktivity těchto parazitů, které pravidelně aktualizuje Český hydrometeorologický ústav. Mimo lymské boreliózy přenáší klíšťata také klíšťovou encefalitidu, jejíž dopady na lidské zdraví mohou být fatální. Zpočátku přitom vypadá jako obyčejná chřipka.
Pozor na klíšťovou encefalitidu
Klíšťová encefalitida je nebezpečné onemocnění, kterým se může člověk nakazit po kontaktu s infikovaným klíštětem. Pokud k tomu dojde, začíná se dle webu Healthline zpočátku projevovat pouze bolestmi hlavy, svalů, přetrvávající horečkou a celkovou únavou. To je ostatně také důvod, proč si ji mnoho pacientů plete s méně vážnými problémy, jako je například chřipka. Po čtyřech až deseti dnech nicméně může přejít do druhé fáze, která může vážně ohrozit lidské zdraví.
Dochází během ní totiž k postižení centrálního nervového systému. Typické onemocnění probíhá jako virový zánět mozkových blan, objevují se bolesti hlavy, světloplachost, ztuhlost šíje, zánět spojivek. Dalšími příznaky jsou poruchy spánku, paměti, koncentrace a rovnováhy či dezorientace. Jako prevence v tomto případě souží především očkování.
Úřady nařídili stažení nebezpečného maso z českých obchodů, které bylo dovezeno z Polska
Samotná léčba klíšťové encefalitidy je poté symptomatická, takže záleží na vážnosti stavu jedince. Státní zdravotní ústav rovněž doporučuje chránit se před klíšťaty při každé procházce lesem a oblastí s vysokou trávou. Pomoci dokáže dlouhé oblečení a vhodný repelent, klidně na přírodní bázi. Po příchodu domů je poté nezbytné důkladně prohlédnout své tělo. Na Zdravém Stravování jsme také psali o 5letém chlapci, který spadl do výběhu s gorilami.
Zdroj: ČHMÚ, Healthline, SZÚ
Napište komentář