Otec čtyř dětí promluvil, proč ho koronavirus nechává klidným

Koronavirus je nejenom zdravotní hrozbou, ale je i velkým tématem. Tento otec se rozhodl říci, proč ho nechává klidným. Jeho slova mnoho lidí šokovala. A nedivíme se, jelikož pro některé jedince mohou být nepochopitelná. Muž už měl dost toho, co se kolem něj děje.

Reakce na současné dění

Důvod, proč začal i on komentovat koronavirus je spojený s tím, že když se vraceli se svými dětmi z nákupu, aby si koupili běžné věci, byli překvapeni. To, co potřebovali, v obchodě nebylo. Doslova zde probíhali boje o poslední balíčky, regály byly prázdné a v obchodě byla řada lidí, kteří měli košíky naplněné až přes okraj.

Zbytečná panika

Podle muže, který má dcery ve věku 8, 6, 4 a 1 roku, o které se samozřejmě také bojí, je však současný stav zbytečnou panikou. Ano, koronavirus může být hrozbou, ale ne takovou, aby se dělo to, co viděl a stále vidí kolem sebe. Lidé šílí. Proto jim vyslal vzkaz, který je spojený s několika fakty.

Malá úmrtnost

Podle zpráv z poslední doby je úmrtnost v Číně zhruba v rozmezí 2 – 3%. Navíc reálně by tomu mohlo být i méně, jelikož velká část jedinců nemá příznaky, neví, že jsou infikováni a tak nezvyšují čísla nakažených a tak ani nemohou snižovat poměr úmrtnosti. Např. v Itálii je podle studie italského Národního zdravotnického institutu průměrný věk lidí, kteří zemřeli 79,5 let, více než 90% zemřelých mělo před pozitivním testem na koronavirus chronické zdravotní potíže. Tudíž nejohroženější skupinou lidí jsou starší spoluobčané s chronickými nemocemi.

Mírná forma

Muž také citoval fakta, která ukazují, že 80 procent příznaků souvisejících s koronavirem je mírných. Lidé dokonce ani nemusejí být v nemocnici, řada z nich je normálně doma a jejich život koronavirus nijak nenarušil. Odkazuje i na to, že příznaky jsou mnohdy mírnější, než jaké má klasická chřipka.

Podle slov muže si řada lidí neuvědomuje, že koronavirus je v podstatě stejně nebezpečný jako chřipka. A to jak pokud jde o příznaky, tak pokud jde o statistiky. Asi 60 000 Američanů zemřelo na chřipku během let 2017 – 2018. Celosvětově umře na chřipku asi 646 000 lidí ročně. Počet obětí koronaviru je proti tomuto číslu stále zanedbatelný, pokud bereme v potaz, že velké množství lidí ani neví, že onemocněla koronavirem.

Nejde o první epidemii

Nezapomínejme také na to, že koronavirus je rizikem, ale rozhodně ne prvním, který se naší planety týká. Co třeba Ebola, Mers, Sars, nebo Zika? Toto všechno tu bylo v minulosti, toto všechno bylo spojeno s katastrofickými scénáři, které byly podporovány ze strany médií. A najednou? Klid, ticho a o těchto nemocech skoro nevíme.

Stačí běžné chování

Podle otce čtyř dcer není důvod podléhat panice. Ano, můžeme být ohroženi, ale stačí si mýt ruce, dodržovat odstup, dbát na hygienu, nesahat si do obličejů, nosit roušky a díky tomu všemu, což je v podstatě běžné chování, se můžeme nákaze celkem spolehlivě vyhnout, nepanikařit a nevyhrotit situaci do stavu, ze kterého se budeme jen těžko vzpamatovávat!

Je potřeba, abychom byli obezřetní, ohleduplní, ale dívali se na situaci s dostatečným odstupem.

Fotografie: Getty Images

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]