Hotové nebo na míru šité záclony? Na co si dát pozor

Okna v domácnosti jsou jedním z nejvýznamnějších prvků, pokud jde o design pokoje. Správná úprava oken může místnost zvětšit nebo zdůraznit a doplnit zbytek místnosti nebo okno samotné. Jsou ale lepší záclony šité na míru, nebo běžně prodávané?

Pro většinu lidí je vytvoření vlastního osobního vysněného útočiště nutností. Ale s tak širokou nabídkou může být těžké najít to, co vyhovuje vašemu domovu, osobním preferencím a rozpočtu.

Zatímco mnoho majitelů domů si užívá svobodu vlastní tvorby navržené k vytvoření stylu, který přesně odpovídá tomu, co potřebují, jiní mohou najít to, co chtějí, v hotových záclonách. Podíváme se na pár věcí, na které si dát při rozhodování pozor.

Jak rychle je potřebujete?

Ve většině případů hotové závěsy poskytují rychlé a snadné řešení úpravy oken a dokážou změnit vzhled prostoru během několika hodin. Na druhou stranu zakázkový design bude vyžadovat nějaký čas na dokončení, jakmile si vyberete preferovaný styl a látku. Pro většinu z nich je to v pořádku – dobré věci přicházejí k těm, kteří čekají, takže pár dní navíc vám poskytne závěsy, které se budou perfektně hodit do vašeho pokoje.

Pohodlí hotových závěsů však může být lákavé, pokud jste rozhodnutí o závěsech nechali na poslední chvíli a do vašeho nového domova nebo zrekonstruovaného pokoje se brzy přijdou podívat první hosté.

Dokážete dosáhnout požadovaného vzhledu?

Hotové závěsy se dodávají v široké škále typů látek, barev a vzorů, takže pokud se podíváte dostatečně důkladně, možná budete schopni najít přesný styl, který hledáte. Pokud však máte neobvyklý požadavek, jako je sedadlo u okna, nebo vaše okna nemají standardní šířku nebo výšku, pak s největší pravděpodobností narazíte na problémy. Zatímco hotové záclony se dodávají v různých velikostech, většinou se drží standardního střihu, což znamená, že užší nebo širší okna budou vyžadovat úpravy záclon – což omezuje kvalitu a design záclon.

„Pokud toužíte po záclonách s trochu větším vkusem nebo více umělecky nařasené, vyplatí se rozhodnout se pro záclony na míru. Dekorace jako drapérie, garnýže, ocasy a kravaty mohou být také přidány do vašeho vlastního designu pro extra osobitost,“ radí odbornice na bytový design, Monika Piotrowska z alena-home.cz.

Co za své peníze získáte?

Rozpočet je obvykle prioritou číslo jedna u každého schématu pro zlepšení domácnosti a výzdoba oken není výjimkou. Všichni chceme nejvyšší kvalitu za nejnižší cenu. Ekonomicky jsou hotové záclony levnější než zakázkové, protože se vyrábějí ve velkém, takže pokud máte omezený rozpočet, pak je to nejlepší řešení. Stejně jako u každého sériově vyráběného předmětu však i toto může znamenat kompromis v ohledu na detail a kvalitní materiály.

Když se rozhodnete pro závěsy navržené na míru, platíte odborníkům, aby vytvořili něco, co je jedinečné pro váš domov, s využitím mistrovského řemesla a designu na míru. Dodatečné náklady spojené s vlastním designem se z dlouhodobého hlediska téměř vždy vyplatí. Kvalitnější látky a zpracování znamenají, že vaše záclony obstojí ve zkoušce času, zatímco hotové záclony se často rychleji roztřepí nebo vyblednou a vyžadují pravidelnější výměnu.

Váš domov, vaše volba

Obecně řečeno, hotové závěsy mohou poskytnout pohodlnou volbu, pokud je váš rozpočet napjatý a spěcháte, abyste si něco vyrobili co nejdříve s menším důrazem na dokonalé sladění vašeho nábytku nebo výběr něčeho, co dlouho vydrží.

Pokud byste raději strávili trochu více času a peněz, abyste našli něco, co dodá vašemu pokoji trvalý a jedinečný design, pak jsou pro vás záclony na míru.