Podle tohoto receptu si připravíte játra velmi chutně. Trik spočívá v tom, že je připravíte se spoustou zeleniny a způsobem, který jste nejspíš doposud nezkoušeli.
Někteří lidé mají vybudovaný opravdu silný odpor k chuti jater, jiní je vážně milují. Pokud patříte do té druhé skupiny, případně k nim máte alespoň neutrální postoj, zkuste tento recept. Podle něj by mohla játra zachutnat i těm, kteří je běžně nejí a odmítají je na svém talíři. Nikoho však nemůžete k takovému kroku nutit, a tak si můžete játra připravit alespoň pro sebe a pro toho, kdo si dá rád s vámi.
Ingrediencí potřebujete více
Na 1 kg jater si připravte 250 g žampionů, 200 ml mléka, 80 g pšeničné mouky, 5 středně velkých cibulí, papriku, rajčatový protlak, sůl, pepř, tymián a rostlinný olej. Jako první oloupete přichystané kusy jater a nakrájíte je na silnější plátky. Následně jim uděláte zábal tak, že je vložíte do jedné nádoby s mlékem, tu zabalíte fólií a necháte 1 hodinu odpočívat na chladném místě.
Mezitím si oloupete a na kolečka nakrájíte cibuli, následně naporcujete žampiony a papriku. Cibuli orestujete na rozpáleném oleji na pánvi, přisypete k ní 1 lžičku pepře, zakryjete pokličkou a necháte podusit. Následně přidáte na pánev houby, papriku, lžíci rajčatového protlaku, 2 lžičky soli, vše spolu na pánvi promíchejte a nechte dusit, dokud nebude zelenina měkká a připravená na talíř.
Už jen udělat maso
Po hodině odpočívání játra vytáhnete z mísy, osolíte, okořeníte tymiánem, obalíte v mouce a postupně jeden kousek za druhým kladete na rozpálený olej. Játra byste měli smažit z každé strany tak dlouho, dokud krásně nezměknou. Jakmile budou hotová, je na čase servírovat a okamžitě podávat na talíři sobě a případným hostům či dalším zájemcům. Malý kopeček zeleniny vedle masa bude vaší jedinou přílohou.
Kreativitě se však meze nekladou, můžete si tak do zeleninové směsi přidat i další plody a celou variaci tak zajímavě ozvláštnit. Zároveň je možné si na orestovanou a podušenou zeleninu nasypat i trošku čerstvé petrželky, pažitky či čehokoliv jiného, co uznáte za vhodné. Stejně tak můžete upravit poměry jednotlivých ingrediencí přidávaných na pánev, nedoporučujeme však vynechávat mléko.
To právě zajišťuje, že budou mít játra zcela jinou chuť, než na kterou jste zvyklí. Navíc nebudou tolik vysušená, jako když je před samotným zpracováním nijak nenaložíte a necháte delší dobu v horké troubě. Smažení na pánvi netrvá tak dlouho jako pečení, díky čemuž si játra uchovají z větší části svou šťavnatost. I když bude stupeň propečení masa záviset převážně na vaší chuti, doporučujeme jej udělat z obou stran pořádně.
Zdroj: Sovkusom