Jak ideálně rozmístit svítidla v domě

Fotografie: Canva

Během několika posledních let se osvětlení posunulo mílovými kroky dopředu. Dávno už nestačí jedno centrální světlo v každé místnosti. Na osvětlení domácnosti se dnes klade mnohem větší důraz. Lidé se doma chtějí cítit příjemně, útulně a odpočinout si. Právě k tomu může správně zvolené osvětlení pomoct. Ovšem není to tak snadné, protože každá místnost má svá specifika osvětlení.

Osvětlení si předem důkladně promyslete

Ještě, než začnete s nákupem světel, je dobré si vše důkladně promyslet. Projděte si jednotlivé pokoje, prohlédněte si různé inspirace a zamyslete se, které světlo bude nejlepší. Nerozmýšlejte se pouze podle toho, jak se vám světlo líbí. Důležité je, aby zároveň bylo praktické. Ideální světlo je takové, které je designové, zkrášlí váš interiér, a navíc splňuje svou funkci – tedy vhodně a dostatečně osvětluje interiér.

Osvětlení kuchyně a jídelny

Fotografie: Canva

Jednou z místností, kde je potřeba myslet na správně zvolené osvětlení, je kuchyně. Jedná se o prostor, kde trávíme relativně dost času. Kromě toho ale v kuchyni připravujeme jídlo, a to se neobejde bez krájení, strouhání, smažení a podobně. Přestože se to nezdá, můžete přijít snadno k úrazu. Právě proto je správné osvětlení kuchyně velmi důležité.

Při osvětlení moderní kuchyně bychom měli dbát na designovou i funkční stránku. Jestliže se rozhodnete pro kuchyni na míru, pak je dobré s osvětlením pracovat hned a podstatnou část, například osvětlení kuchyňské linky, elegantně schovat přímo do konstrukce kuchyně. To samé, pokud budete v kuchyni pracovat s LED pásky.

Osvětlení jídelny pomocí závěsného LED lustru

Naopak u jídelny většinou preferujeme, aby zdroj světla byl vidět. Nejčastějším a zároveň elegantním i moderním řešením je závěsný LED lustr nad jídelní stůl. Osvětlení jídelního stolu pomocí LED lustru vypadá opravdu skvěle. Navíc je praktické, protože osvětluje pouze stůl, a ne celý prostor. To například u večeře vytváří jedinečnou atmosféru.

LED lustry do obývacího pokoje

Další místností, kam se instalují LED lustry, jsou obývací pokoje. Lustry mají tu výhodu, že jsou elegantní a vypadají zkrátka dobře. Můžete je snadno využít jako centrální osvětlení. Pozor si ale dejte na to, abyste měli v obývacím pokoji dostatečně vysoké stropy. Doporučuje se, aby lustr byl minimálně ve výšce 190 cm a vysel alespoň 40 cm pod úrovní stropu. Jinak lustr pořádně nevynikne, a můžete ho nahradit například LED panely.

Fotografie: Ledsviti

LED světla na zeď

Alternativou jsou LED světla na zeď. Tato nástěnná světla se instalují na stěnu a slouží spíše jako dekorativní osvětlení. Ovšem to neznamená, že jsou nepraktická. LED světla na zeď se většinou používají jako obrysové osvětlení. Ideální například jako osvětlení chodby, schodiště nebo třeba jako dekorativní osvětlení v obývacím pokoji. Nástěnná LED světla neslouží k osvětlení celého prostoru.