Jak na oteklé nohy z horka? Tyto tipy na změnu životního stylu vám pomohou

Horka způsobují nejenom dehydrataci a přehřívání organismu, ale způsobují také to, že vám otékají nohy. Je vám to nepříjemné? A to jak proto, že vás nohy bolí, tak proto, že se nevejdete do bot? A dokonce se stydíte chodit i ven? Ve všech případech je nutné otoky eliminovat. Krátkodobě může pomoci třeba studená sprcha. Co ale udělat, aby vám nohy vůbec neotékaly? Není to nic složitého. Podívejte se na několik tipů, jak se dá změnit váš život.

Zjistěte, co otoky nohou způsobuje

Jako první je vhodné zaměřit se na to, co vlastně otoky nohou způsobuje. Když to budete vědět, můžete upravit svůj život tak, abyste se problémovým věcem nebo činnostem vyhýbali. Někdy to ale nebude možné. Jaké jsou ty hlavní důvody?

Mnoho soli

Otoky nohou způsobuje nadměrné množství soli. Dejte si pozor, jaká jídla jíte a jaký je obsah soli v nich. Problémem nemusí být jenom to, že hodně solíte, ale třeba i to, že konzumujete různé polotovary a uzeniny.

Gravitace

Tu nijak neovlivníte. Ta způsobuje, že se tekutiny v těle dostávají níže. Stává se tak hlavně při dlouhodobém stání, nebo sezení. Proto je vhodné čas od času tělo rozhýbat.

Vyšší teploty

Proto vám nohy natékají hlavně v létě, ale i v zimě, pokud jste v přetopené místnosti. Snažte se nevystavovat tělo horku a uvidíte, že otoky nohou budou o poznání menší.

Léky

Pokud máte předepsané určité léky, které musíte pravidelně konzumovat, může být otok způsoben i jimi. Rozhodně léky nevysazujte, ale řekněte o tomto problému svému lékaři. Ten může v případě potřeby upravit dávku, nebo vám může předepsat jinou alternativu.

Problémy s vnitřními orgány

Pokud váš organismus nefunguje tak jak má, může to způsobovat to, že vám začnou natékat nohy. Primárně se může jednat o problémy s vašimi játry, nebo také s vaším srdcem. Proto buďte na pozoru a všímejte si i jiných možných příznaků.

Nadváha

Máte nějaké to kilo navíc? I to může být důvodem, že se u vás objevují otoky nohou. Pomoc je zde samozřejmě celkem jednoduchá. Stačí jenom shodit nějaké to kilo a problém je rázem vyřešen.

Těhotenství

Ano, i těhotenství je možným důvodem toho, že vám začnou otékat nohy. V tomto případě je třeba vydržet a naučit se postupy, jak se dá případný otok eliminovat.

Jak se otokům vyvarovat?

Výše jsme se podívali na seznam věcí, které dané otoky přímo způsobují. Nyní se podíváme na to, jak se jim vyvarovat. Tedy na to, jak bystě měli změnit svůj životní styl proto, aby k daným komplikacím nedocházelo. Co ve svém běžném denním režimu upravit?

Pijte

Základem úspěchu je dostatečný pitný režim. Pokud je venku teplé počasí, je třeba doporučené dávky ještě zvýšit. A co je nejlepší pít? Stoprocentně je to čistá voda, bez jakékoliv příchuti a hlavně i bez cukru.

Nevystavujte své tělo horku

Pokud je to možné, nevyházejte v době největšího horka ven a snažte se být na chladnějších místech. Když máte doma nebo v práci klimatizaci, máte v podstatě vyhráno. Pokud ne, zkuste jít tam, kde je chladněji.

Pozor na sůl

Snažte se jíst jenom jídla, která neobsahují žádné velké procento soli. Pokud možno se snažte jídlo nesolit. Eliminujte polotovary, konzervy i uzeniny. Právě to jsou skupiny potravin, kde je soli více než dost.

Chlaďte kotníky

Snažte se si v době otékání nohou dávat na kotníky studené obklady. Mohou to být klasické ledové sáčky, může se jednat třeba o sáčky s mraženou zeleninou nebo ledem, stejně jako lze zkusit i kapesník namočený v ledové vodě.

Masírujte si nohy

Pravidelně masírujte nohy. Tím podpoříte nejenom prokrvení, ale také látkovou výměnu. nedojde k tomu, že tělní tekutiny budou mířit jenom do oblasti vašich nohou, ale budou mířit následně zpět do těla.

Cvičte

Snažte se nezapomínat na pohyb. Prospívá i běžná chůze. Pokud se vám z důvodu horka nechce, můžete si čas od času udělat pár dřepů. Pomůže však i to, když uděláte několik krouživých pohybů na vašem kotníku

Neseďte a nestůjte

Máte sedavé zaměstnání? Nebo naopak musíte stát? Tato dlouhodobá činnost je problém. Čas od času byste se měli alespoň projít. Rozproudíte tak nejenom krev, ale také tělní tekutiny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]