Jak připravit vinnou klobásu aby nepopraskala a zůstala plná lahodné šťávy

Nejen na vánoční svátky je u nás vinná klobása oblíbeným jídlem. Rádi si ji dopřáváme i kdykoli během roku a tak máme čas trénovat dokonalou přípravu.

Jednou z vánočních specialit, kterou si jen málokdo dokáže odpustit, je vinná klobása. Pro její chuť často obětujeme i slibované zjevení zlatého prasátka a dopřejte si ji k obědu na Štědrý den. Občas ale zažijeme zklamání, protože její příprava chce zkušenost a grif skoro profesionála. Základní pravidla jak připravit vinnou klobásu, jsme pro vás shromáždili v tomto článku. Podle nich se vám příprava určitě povede.

Suroviny na úpravu vinné klobásy 5 porcí

  • 1 kilogram vinná klobása
  • Hladká mouka na obalení
  • Olej na opečení
  • Špejle

Příprava

Asi nikoho znalého nepřekvapuje, když nejprve zmíníme kvalitu samotné klobásy. Ze špatné klobásy totiž pochoutku nevykouzlíte ani kdybyste se přetrhli. Vůbec nejlepší je mít poblíž spolehlivého řezníka, který klobásu připravuje podle norem. Jinak je zpravidla koupě kvalitního výrobku dílem náhody a příznivě hvězdné konstelace. Obvykle ale platí, že kde jste minule koupili kvalitní výrobek, tam je pravděpodobné k dostání i tentokrát. Pokud byl minule nekvalitní, nechoďte tam pro něj ani teď.

O kvalitě klobásy rozhoduje hned několik faktorů. Použití vína a ne jen vody a to víno by mělo být kvalitní. Použití správného procenta svaloviny. Pokud chce výrobce ušetřit a nahradí část svaloviny tukem, syrová klobása bude vypadat hezky a bude i pěkně vonět, ovšem na pánvi se smrskne na poloviční velikost, ale zato bude potopena v rozehřátém omastku. A to, jak jistě uznáte, není zrovna ideální.

Předpokládejme tedy, že domu neseme krásnou a kvalitní vinnou klobásu. Rozdělíme ji na porce po 150 – 200 gramech. Každý kus zatočíme do spirály a tu propíchneme špejlí, aby s ní šlo snadněji manipulovat.

Každý takto připravený kus jemně obalíme v hladké mouce a přebytečnou mouku oklepeme. Pak na pánev s nepřilnavým povrchem nalijeme asi 3 milimetry silnou vrstvu oleje a na pomalém ohni klobásy opékáme do krásné hnědé barvy.

Je potřeba si uvědomit, že vinná klobása obsahuje poměrně dost tekutin. Má tak tendenci při vysokých teplotách praskat. Zároveň ze stejného důvodu není dobré ani při pomalém opékání používat pokličku.

Odpařená voda se pak sráží na vnitřní straně pokličky a teče zpět do horkého oleje. Ten zbytečně prská a přepaluje se. Klobásu tedy upravujeme zásadně bez pokličky. Jen tak si zachová maximum šťávy a nepopraská.