Jak si vyrobit sedací puf

Puf patří mezi poměrně oblíbené pomocníky v domácnosti. Jeho všestranné využití se odvíjí podle jeho výšky. V první řadě slouží jako účelná dekorace, dá se na něm sedět, pokud se sejde na návštěvě více lidí a posloužit může také, jako podložka pod nohy. Hned po sedacích pytlích je to neméně praktická a dekorativní pomůcka. Mnohdy leží pohozený někde v koutě, ale když si nemá kam sednout větší počet hostů je to lepší než je posadit na holou zem. Lidově se mu říká také „bobek“. Jeho výroba není nijak složitá a vlastně existuje nespočet možností. Někdo si ho ušije, uháčkuje, uplete a vycpe polystyrenovými kuličkami nebo výplní do polštářů. Vyrobit se však dají například ze staré pneumatiky, překližky a motouzu. Jak bylo uvedeno, možností zhotovení je nespočet. My si dnes však popíšeme šitou variantu.

Šití sedacího pufu

Hezká, stylová a dekorativní pomůcka sloužící k sezení nebo i jako odkládací stoleček může být chloubou vaší domácnosti. Pokud budete chtít, aby se dal potah vyprat, bude vás čekat šití pufu 2x. Jednou z obyčejné látky, kde bude sloužit i k vycpání a podruhé jen samotný povlak, který může ladit s interiérem. Se závěsy, polštáři na gauči a jinými textilními prvky. Popřípadě si horní potah můžete uháčkovat. Ze všeho nejdříve si vybereme tvar. Zda bude kulatý nebo hranatý a také jeho velikost. Podle toho si nastříháme jednotlivé díly.

Já jsem si nastříhala dva stejně velké kruhy a 25 cm široký pruh. Šíře pruhu rozhodne o jeho konečné výšce, takže to může být klidně i 50cm. Pruh jsem našila dokola jednoho kruhu a sem tam jsem udělala záhybek. Pak jsem našila i druhý kruh a nechala otvor pro výplň – převrátila, aby byl lícem nahoru. Na výplň jsem použila kousíčky molitanu, ale lepší jsou polystyrenové kuličky, které se používají také do sedacích vaků. Jakmile máme naplněno, zašijeme otvor a zhotovíme venkovní potah. Ten může být, jak bylo uvedeno ušitý stejným způsobem, jako podšívkový nebo si jej můžete uháčkovat a ozdobit dle vlastního uvážení. Já jsem na něj pro ozdobu našila dřevěné knoflíky.

Fotografie publikována se svolením nuchylee Photography/FreeDigitalPhotos.net