Jak si vyrobit vlastní sprchový pytlík – balzám pro pokožku plný živin a příjemné vůně

Sprchování není pouze hygienická nutnost, ale i uklidňující a relaxační zážitek, když tomu situaci přizpůsobíme. Tedy budeme-li používat věci, které jsou příjemné pro naši pokožku, zrak i nos. Zkrátka věci, které krásně vypadají a voní. Jednou z takových pomůcek je sprchový pytlík plněný ovesnými vločkami, mýdlovými hoblinkami a bylinkami.

Ovesné vločky jsou velmi zdravé a často se používají nejen k jídlu, ale i kosmetickým účelům. Lze jimi provádět jemný peeling obličeje a celého těla a bývají také jednou z ingrediencí, do domácích pleťových masek. Z ovesných vloček si však můžete připravit i sprchový pytlík plný živin a příjemné vůně. Když už se rozhodnete pro výrobu, můžete využít i blížícího se Valentýna a darovat jej někomu jako kreativní a ručně vyrobený dárek.

  • Ovesné vločky mají protizánětlivé vlastnosti a jsou ideální pro většinu typů pleti, dokonce i pro tu nejcitlivější

  • Ovesné vločky obsahují saponiny, čistící činidlo a mohou se tak tedy používat jako jemné mýdlo

  • Ovesné vločky zvlhčují pokožku a odstraňují mrtvé kožní buňky

  • Ovesné vločky mohou pomáhat léčit akné, ekzémy, růžovku a vyrážky

  • Ovesné vločky pomáhají zmírnit příznaky stárnutí pokožky

Nedávno jsem se setkala s nápadem na výrobu bylinných koupelových pytlíků a trochu jsem pátrala. V podstatě namísto mýdla či sprchového gelu používáte tyto pytlíky naplněné „nějakou směsí“. Většinou se jedná o přírodní ingredience. Pytlík brání tomu, aby vám ve vaně plavaly různé kousíčky anebo aby se vám ucpal odtok ve sprše. Přesto se obsažené ingredience (tedy jejich pozitivní vlastnosti) dostanou do kontaktu s vaší pokožkou. Jedním z takovým sprchových pytlíků je právě ten s ovesnými vločkami. Použít jej můžete opakovaně. Po osprchování jej jemně vyždímáte a pověsíte na háček, aby se vysušil. Jakmile pytlík přestane pěnit a vonět, pouze vyměníte ingredience.

Jak na to?

Potřebovat budete pouze stahovací pytlíky z plátna, organzy či mušelinu. Můžete si je buď ušít anebo koupit. Velikost taková, aby se vám dobře držel v dlani. Pytlíky pak naplníte směsí ze strouhaného mýdla (ideálně nějaké certifikované BIOmýdlo, může být s esenciálním olejem, abyste si užili koupel a příjemnou vůni). Strouhané mýdlo smícháte s ovesnými vločkami. Poměr je přibližně 2 šálky ovesných vloček a půl šálku mýdla.

Pokud budete mít mýdlo, které nevoní, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje anebo sušené bylinky. Směs pořádně promícháte a naplníte pytlíky. Nedávejte jej úplně plný, stačí ¾ pytlíku. Pytlíky uchovávejte v uzavřené nádobě a nevystavujte vlhku. Jak už jsme psali, jeden pytlík můžete použít opakovaně, dokud bude pěnit a vonět. Pak jej vyprázdněte, vyperte, vysušte a znovu naplňte.

TIP: viděla jsem i pytlíky, vyrobené z masážní rukavice. V podstatě odstřihnete část s prsty, sešijete, naplníte a část u zápěstí omotáte provázkem.

Obrázky: rusticescentuals