Jak správně mýt ruce?

Fotografie: Pixabay

Hygiena rukou je v boji s koronavirem klíčová. Víte však, jak si ruce správně mýt? Ukázalo se totiž, že většina z nás si ruce myje špatně. Chybujeme buď v technice mytí, či nedostatečné teplotě vody.

Ruce bychom si měli mýt v podstatě pokaždé, když přijdeme do styku s potenciálně kontaminovaným předmětem. Z tohoto důvodu bychom měli být prakticky pořád na pozoru, čeho se dotýkáme. Riziková jsou madla, tlačítka, košíky a vozíky v supermarketech stejně jako jednotlivé zboží. Doporučit při nákupech jednoznačně lze i jednorázové rukavice, které dnes nabízí většina supermarketů. Ovšem pozor, riziku nákazy můžete být vystaveni i při jejich sundávání! Zbavujte se jich proto tak, aniž byste se jich přímo dotýkali.

Pečlivé mytí rukou je základem prevence

Pečlivé mytí rukou je však při veškerých zmíněných doporučeních klíčové. K němu vám postačí ideálně antibakteriální mýdlo v kombinaci s horkou vodou, popřípadě speciální gel na ruce. Podrobný očistný proces najdete například na stránkách WHO (Světové zdravotnické organizace).

Postup správného mytí rukou

Ruce si navlhčete, do dlaní aplikujte mýdlo (popřípadě gel na ruce) a jemným třením jej v dlaních pečlivě rozemněte. Pokračujte otíráním hřbetu levé i pravé ruky s propletenými prsty následovaným třením dlaní o sebe. Poté se zaměřte na hřbety prstů, jež postupně třete o dlaň druhé ruky. Pečlivé očistě vystavte i jednotlivé prsty rukou. Na konci celého procesu, který by neměl být kratší než 40 vteřin, ruce důkladně opláchněte horkou vodou a osušte. A pozor, kohoutek zastavte, aniž byste se jej dotkli! Mohl by totiž být kontaminovaný. Z toho důvodu i jej pravidelně čistěte, ideálně antibakteriálními ubrousky. Stejně jako klíče, madla, dálková ovládání, monitor telefonu, klávesnici či volant v automobilu. Zkrátka všechno, čeho jste se dotýkali a nestihli jste se před tím umýt.

Proč je pečlivé mytí rukou tak důležité?

Je to kvůli šíření viru tzv. kapénkovou cestou, při níž kapičky s virem uplívají na předmětech, s nimiž přicházíme do styku, a poté, co se jich dotkneme, ulpějí i na našich rukách. A jiným způsobem než pečlivou očistou se jich nezbavíme.

Tak hodně štěstí a pevné nervy. Společně to zvládneme.