Jak vybírat zásnubní prsteny?

Je to jeden z nejdůležitějších okamžiků života. Zásnuby. Ty nelze odbýt laciným šperkem. Nejde o peníze, ale o hodnotu, kterou onen klenot nese. Může se dědit z generace na generaci, mít hodnotu, kterou někdo může zužitkovat, i když je pravda, že by se takto s rodinným pokladem nakládat nemělo. Jak tedy vybrat ten pravý a jedinečný snubák?

Zásnubní prsteny – kvalita

Přední je samozřejmě vaše finanční situace. Pro výběr snubního prstenu nejsou žádná pravidla, co se týká výše hodnoty. Je ovšem pravda, že by mělo jít o něco dražšího, na co si třeba budete muset pár měsíců šetřit, abyste dali najevo, jak vám na vaší drahé polovičce záleží. Drahé kovy (myšleno kvalitní), tedy především zlato, a vzácné kameny nejsou dnes nijak nedostupné. I diamantový prstýnek můžete pořídit za necelých 6000 korun. Pamatujte, že hodnota surovin stále stoupá, proto bude mít klenot i jistou symboliku kvality. Zásnubní prsten je šperk, který u sebe nosí žena nepřetržitě, proto musí kvalitou i něco vydržet. Kov by neměl černat po styku s vodou či potem, kámen by měl být usazený, aby nevypadl. Takovou záruku kvality vám dají profesionální klenotnictví. Jak tedy vybírat kvalitní zásnubní prsten?

Zásnubní prsteny – výběr

Zásnubní prsten většinou vybíráme jednou za život, proto je logické, že nebudete jako zákazník vědět, podle čeho se orientovat. Začneme kovem. Lepší je jednoznačně zlato. Na zásnubní prsten je vznešenější. Můžete zvolit žluté, bílé, růžové, klidně i kombinaci těchto barev. Zlato je variabilní kov, který je kvalitní a hoden právě tak výjimečného šperku, jako je zásnubní i snubní prsten. V další řadě tu máme kámen. Ten by měl zásnubní prsten mít, ve druhé řadě bude pak snubní prstýnek, což bývá jen kroužek (maximálně osázený drobnými kamínky). Kamenů je celá řada: tanzanit, safír, může být i levnější zirkon. K zásnubám si ovšem přiřazujeme diamanty. Na ně se zaměříme více.

Zásnubní prsten – diamant

Jak se určuje hodnota kvalitního diamantu? A pochází diamant z ověřeného zdroje? To jsou otázky, které kupující často řeší. Kvalitní diamant určuje čistota kamenu, brus, velikost i barva. Na to se ptejte obchodníka především. A druhý bod? Možná jste slyšeli o tzv. krvavých diamantech. Některé diamanty pochází z nelegálních zdrojů, často za nimi stojí otrokářská práce a nelegální těžba. Opravdu kvalitní světové firmy se zaštiťují certifikáty, které zaručují kvalitu zdroje (conflict-free). Mezi osvědčené listiny patří Kimberley Process Certification Scheme, která je spjatá s antwerpskou burzou (švýcarská oblast patří mezi top obchodníky s diamanty). U výběru klenotníka rozhoduje i tradice, abyste měli jistotu, že obchodník má s manipulací s tímto vzácným zbožím zkušenosti. Ke každému diamantu musíte dostat certifikát, abyste měli potvrzenu nejen jeho kvalitu, ale abyste v případě prodeje šperku mohli prokázat jeho hodnotu. Stejně podstatná je i doživotní záruka, protože na opravdu kvalitní zboží si může obchodník dovolit vystavit takovou jistotu. Právě takovou nabízí firma SAVICKI. Společnost funguje už do roku 1976 a poskytuje všechny výše zmíněné jistoty. Výběr šperků poskytuje skutečně velký, díky využití bezešvé technologie se vám naskýtá nespočet kousků, které vás okouzlí vzhledem i kvalitou. Zásnubním prstenem začnete a snubním prstenem či jinými šperky budete pokračovat.