Jasné projevy nedostatku vitamínu B12 u žen, při kterých je nutné zasáhnout

Fotografie: Depositphotos

Jedná se o vitamín důležitý pro správné fungování lidského organismu a jeho nedostatek může mít následky na zdraví.

Statistiky ukazují, že téměř každý čtvrtý člověk trpí nedostatkem vitamínu B12. Naše tělo potřebuje řadu živin, aby bylo v rovnováze, mohlo správně fungovat a především odolávat různým nemocem, které ho ohrožují. Dnes si povíme o vitamínu B12, jehož nedostatek může výrazně ovlivnit ženský organismus. Rozhodně byste neměli ignorovat těchto 8 příznaků nedostatku vitamínu B12, radí lékařka Meredith Goodwin.

Co je to vitamín B12

Vitamín B12 patří do skupiny B a hraje důležitou roli ve složení krve i v syntéze DNA a RNA, ve způsobu, jakým metabolismus hospodaří se sacharidy, bílkovinami i tuky. Tím ale výčet nekončí, protože tento vitamín je také nezbytný pro správné fungování našeho nervového systému. Občas je považován i za zázračný „lék na hubnutí“ a používají ho známé kliniky zaměřené na hubnutí, kde ho klientům podávají injekčně. Výrazně podporuje metabolismus, který je zodpovědný za zrychlené spalování tuků.

Vitamín B12 však nedodává energii přímo, ale tím, že působí jako katalyzátor na ostatní biochemické procesy v organismu. Vitamín B12 je také zodpovědný za formování červených krvinek a transport kyslíku v těle. Ukazuje se, že riziko jeho nedostatku se výrazně zvyšuje u žen po čtyřicítce. Hypovitaminóza na této úrovni tedy přináší svůj díl znepokojivých příznaků postihujících hned několik částí těla najednou. Zde jsou některé z nich.

1. Bledá kůže, osteoporóza, únava

Pokud chcete znát nápadný příznak u lidí, kterým chybí vitamín B12, je jím bledá kůže. Jde o to, že tato bledost je důsledkem anémie, jež zase vyplývá z poruchy tvorby červených krvinek. Osteoporóza je stavem, který ovlivňuje zejména hustotu kostí, a proto oslabuje kosti člověka, takže jsou mnohem náchylnější ke zlomeninám než dříve. Je to proto, že nedostatek vitamínu B12 má přímý vliv na kostní buňky, tzv. osteoblasty.

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte dojem, že jste často vyčerpaní, vězte, že je na čase nechat si udělat krevní test, a to z jednoduchého důvodu – chronická únava je jedním z ukazatelů přítomnosti anémie, která je právě důsledkem stejného nedostatku.

2. Problémy se zažíváním, funikulární myelóza

Toto je skutečný příznak, který je u žen s nedostatkem vitamínu B12 velmi častý. Poruchy trávicího traktu jako průjem, zácpa, a dokonce i dyspepsie jsou konvenčními projevy hypovitaminózy vitamínu B12. Pokud se nedostatek vitamínu B12 neléčí, mohou vzniknout poměrně nebezpečné komplikace, například v podobě poškození nervového systému. Taková porucha má často za následek necitlivost, sníženou citlivost, znecitlivění a také snížené šlachové reflexy.

3. Psychické problémy, tachykardie

Pokud člověk trpí akutnější formou nedostatku vitamínu B12, dochází k určitým změnám v psychickém stavu pacienta: výkyvy nálad, apatie, sklon k depresím, ospalost, zvýšená podrážděnost. Když mají různé tkáně a orgány lidského těla nedostatek kyslíku, reaguje kardiovaskulární systém, aby tento nedostatek kompenzoval rychlými údery.

4. Oslabení imunitního systému

Vitamín B12 potřebujeme, aby leukocyty (bílé krvinky) mohly normálně fungovat, jinak je obranyschopnost organismu oslabena a různé infekční a virové hrozby mnohem pravděpodobněji zasáhnou. Účelem této informace je, abyste měli k dispozici některé prvky, které by vás mohly upozornit na možný zdravotní problém. Prioritou by proto vždy měla být návštěva lékaře a provedení všech potřebných vyšetření ke zjištění zdroje vašich nedostatků dříve, než se rozvinou v další závažnější problémy.

Fotografie: Depositphotos

Předcházejte nedostatku vitamínu B12

Abyste předešli nedostatku vitamínu B12, je důležité konzumovat dostatečné množství masa, drůbeže, mořských plodů, mléčných výrobků a vajec. Je také možné užívat doplňky stravy, které ho obsahují. V druhém případě by bylo dobré požádat o radu svého lékaře, aby vám předepsal potřebnou denní dávku.

Zdroj: Healthline, Healthline