Varovné příznaky nedostatku vitamínu B12 u žen, které není radno podceňovat

Fotografie: Freepik

Po čtyřicítce mohou být ženy náchylné k chronické únavě, ke stresu a opakovaným bolestem hlavy. To může být způsobeno nedostatkem vitamínů.

Lidské tělo potřebuje určité množství vitamínů a minerálů, aby mohlo optimálně fungovat. V době, kdy jíme zpracované potraviny plné cukrů, tuků a dalších přísad, máme nedostatek živin. Jak poznáte, že vám některé potřebné látky v těle chybí? V tomto článku vám uvedeme 14 příznaků nedostatku vitamínu B12.

Fotografie: Pixabay

Role vitamínu B12 v těle

Vitamín B12 patří do skupiny vitamínů B. Vyskytuje se v drobech, rybách a korýších, ale také ve vejcích. Má antialergické, analgetické a antidepresivní vlastnosti. Jak se projevuje jeho nedostatek? Můžete se cítit výrazně unavení nebo můžete pociťovat všeobecnou slabost.

Dalším příznakem nedostatku tohoto vitamínu je anémie. Objevit se může také dušnost, palpitace nebo nevolnost. Dostavit se ale mohou také poruchy trávení se zácpou nebo plynatostí.

Fotografie: Freepik

Může se stát, že vás bude bolet žaludek, budete zvracet a ztratíte chuť k jídlu. Dále se nedostatek vitamínu B12 může projevit obtížnou chůzí a poruchami nálad. Zpozornět byste měli, pokud se dostaví také ztráta paměti.

V závažných případech se může objevit i demence. Pokud tedy pozorujete více z těchto příznaků, je ideální navštívit svého obvodního lékaře a o potížích mu říci. Můžete mu sdělit, že máte podezření na nedostatek vitamínu B12.

Jak stanovit diagnózu?

Lékař vám pravděpodobně udělá krevní testy, které mohou problém s nedostatkem vitamínu odhalit. Lékaři obvykle také měří hladinu folátu v krvi. Pokud je nedostatek vitamínu B12 potvrzený u starších osob, neprovádí se žádná další vyšetření. U mladších pacientů mohou být nutné další testy. Ty mají určit příčinu nedostatku vitamínu. A je tak možné, že vás lékař pošle na endoskopii, aby vyšetřil tlusté střevo.

Fotografie: Freepik

Nedostatek vitamínu B12 se může vyvinout u veganů, a to obzvlášť u kojících veganek. Dále může jít o špatnou absorbci vitamínů. Další příčinou může být jeho nedostatečné ukládání. Problémy s játry totiž mohou ovlivnit právě ukládání vitamínu B12. Tento vitamín se totiž ukládá hlavně v játrech a onemocnění jater mohou vést ke špatné asimilaci tohoto vitamínu. V boji proti nedostatku vitamínu B12 jezte játra, maso, drůbež, korýše, ryby, žloutky, ale i mléko a sýry.

Zdroj: WebMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]