Po narození mu byla diagnostikována binokulární slepota. Postižení mělo být trvalé a chlapeček byl odsouzen k životu ve tmě. Naštěstí se mu dostalo specializované péče.
Všichni rodiče si přejí, aby se jim narodilo hlavně zdravé miminko. A tak pro tento manželský pár byla zpráva o tom, že je jejich dítě nevidomé, naprosto zdrcující. Navštívili několik zařízení lékařské péče, ale nikde jejich chlapci nemohli nijak pomoci. Zdálo se, že se budou muset učit, jak vychovávat slepé dítě. Pak se však stal téměř zázrak a rodiče se dozvěděli o nemocnici v polských Katovicích, kde jim nabídli, že tu chlapec může podstoupit operaci.
Ročně se tu narodí jen dvě děti s touto diagnózou
Edyta Stasiaková se velmi těšila na příchod svého miminka. Malý Antoš se narodil jako zcela zdravý a velký kluk. Velmi záhy se však přišlo na to, že miminko nevidí. To byl pro rodiče velký šok. Narodil se se vzácnou patologií oční rohovky. V Polsku se s touto diagnózou ročně narodí jen jedno až dvě děti. Operace takových dětí je pak velmi unikátní a náročná.
Z počátku i Edyta narážela na lékaře, kteří pro ni neměli dobré zprávy a nabádali ji, ať se smíří s tím, že její chlapeček bude doživotně slepý. „Nikde mi nemohli pomoci. Na mnoha místech jsem bojovala o jeho zdraví, až tady mého syna vyléčili,“ popisuje Edita jejich cestu k uzdravení. Nemocnice v polských Katovicích je totiž jediná, která takové operace provádí u malých dětí.
Transplantace rohovky se u miminek často neprovádí
„Lékaři naší nemocnice vrátili ročnímu Antošovi zrak. Dítě bylo slepé na obě oči a podstoupilo během měsíce dvě úspěšné transplantace rohovky. Díky tomu má velkou šanci na úplné uzdravení zraku. Oko, do kterého byla před měsícem transplantovaná rohovka, už používá,“ uvedl doktor Dariusz Dobrowolski, jenž chlapce operoval.
V případě Antoše byla operace velmi složitá a u miminek se provádí jen zřídka. Transplantace rohovky je však na druhou stranu jedna z nejúspěšnějších metod. Rohovka pochází od mrtvého dárce a protože neobsahuje cévy, imunitní systém příjemce nemá velký problém s přijetím cizí tkáně, jako tomu bývá u jiných transplantací. Je to zároveň nejstarší typ transplantace vůbec a provádí se už více než sto let. První byla provedena už v roce 1905 v Olomouci.
Nemocnice má v plánu stát se evropským oftalmologickým centrem
Nyní už malý Antoš plně vidí a jeho maminka nešetří chválou: „Jsem vděčná všem, kteří pomohli mému dítěti získat zrak. To mu dalo šanci žít normální život.“ Nemocnice v Katovicích je v procesu vytváření Evropského oftalmologického centra. Díky zkušenému personálu a nadstandardnímu vybavení se tak do budoucna chystají přijímat více takových pacientů, kteří ve většině nemocnic nemají šanci být operováni.
Zdroj: Fakt
Napište komentář