Ponožka plná silikagelu za čelním sklem ukončí problém zamlžených oken v autě

zamlžené okno auta
Fotografie: Freepik

Nastává zimní období, ve kterém se začnou řidiči trápit i s námrazou a zamlžováním skel na oknech aut. Jednoduchým fíglem tomu můžete předejít.

Většina řidičů tento problém dobře zná. Spěcháte do práce, sednete do auta a čelní sklo je zamlžené tak, že přes něj není vidět vůbec nic. Odmlžování poté nějakou tu dobu trvá a vyjet na silnici s částečně zamlženým oknem není dobrý nápad. Příčinou zamlžování oken je vlhký vzduch v kabině vozu, který se sráží v podobě páry na studených sklech. S touto vlhkostí si však můžete rychle poradit.

Potřebujete pár ponožek a silikagel

Níže ve videu se můžete podívat na podrobný návod, jak si vyrobit jednoduchý pohlcovač vlhkosti. Bude vám k tomu stačit pár starých ponožek a silikagel, tedy silikonové kuličky, jež se často přidávají k obuvi nebo jiným výrobkům, které by mohla znehodnotit vlhkost. Často bývají umístěné v malých papírových sáčcích.

Tyto sáčky se vyplatí schovávat, protože se v domácnosti mohou vždycky hodit, kdykoliv máte problém s vlhkostí. Pokud je doma nemáte, můžete koupit i vysoce absorpční stelivo pro kočky. Kupte opravdu kvalitní, které má vysokou pohlcovací schopnost. Použité ponožky by měly být dostatečně dlouhé, abyste na nich pohodlně zavázali uzlík.

Umístěte ho kdekoliv do auta

Vezměte jednu ponožku a naplňte ji silikagelem. Aby se vám kuličky dovnitř lépe sypaly, můžete si pomoci tak, že otvor ponožky přetáhnete přes kotouč s lepicí páskou, nebo najděte jinou podobnou věc ve tvaru širšího kruhu. Tak vám vznikne pohodlný násypový otvor. Ponožku naplňte jen tak, aby vám zbyl dostatečně dlouhý konec. který poté zavažte na jednoduchý uzel.

kuličky silikagel
Fotografie: Freepik

Vezměte druhou ponožku a tu ještě přes tu naplněnou přetáhněte a zavažte. A je hotovo. Váleček s pohlcovačem vlhkosti můžete umístit do auta. Můžete ho dát na palubní desku, ale bude dobře sloužit i na sedadle spolujezdce, nebo dokonce i na zemi pod sedadlem. Všechna přebytečná vlhkost v kabině bude pohlcena kuličkami a problém s mlžením oken bude minulostí. Jakmile zaznamenáte, že se vlhkost v autě začíná opět vyskytovat, náplň vyměňte za čerstvou.

Jak nejrychleji odmlžit okna

Pokud zatím pohlcovač vlhkosti v autě nemáte, řiďte se tímto postupem, díky němuž odmlžíte okna nejrychleji. Nastavte ventilátor čelního skla na maximum a na nejvyšší teplotu, zároveň zapněte klimatizaci, která do auta přivede suchý vzduch z venku a ještě pootevřete okýnka. Vlhkost by měla velmi rychle zmizet. Ujistěte se, že nemáte zapnutý vnitřní okruh ventilace. Orosená okna neotírejte. Pokud musíte, použijte papírové utěrky či hadr z jelenice. Jinak si po okně rozmažete šmouhy, přes něž bude špatně vidět.

Zdroj: Ongelooflijk