Karamelový dort s ořechy zaujme chutí, ale i krásou na řezu

Pokud hledáte rychlovku ke kávě, upečete si něco jiného. Když se naopak blíží výjimečná událost, hodí se tento karamelový dort. Skvěle vypadá a ještě lépe chutná. Díky němu si můžete být jisti, že se stanete tím nejchválenějším hostitelem. Chcete tuto lahůdku zkusit? Ukážeme vám, jak na to.

Co budete potřebovat?

Neděste se většího množství ingrediencí. Každá část tu má své místo, a to ať už jde o vzhled, nebo chuť, nebo konzistenci. Začíná se samozřejmě těstem, na které bude třeba si nachystat toto:

 • 100 g másla
 • 120 g cukru
 • 2 vejce
 • 80 g karamelu
 • 100 g mouky
 • 7 g jedlé sody

Další složkou bude smetanovo/karamelový krém. Ten se podepíše jak na chuti, tak i na vláčnosti vašeho dezertu. Zde váš žádné složitosti nečekají, jelikož potřebovat budete:

 • 600 g zakysané smetany
 • 230 g karamelu

Opomenout nelze ano vrstvu polevy, která je také něčím, co nelze vynechat a co se pozitivně podepíše na vzhledu i na chuti. Zde vám stačí opět jenom dvě věci, a to:

 • 100 g tmavé čokolády
 • 130 g smetany ke šlehání

A jelikož se jedná o karamelový dort s ořechy, nelze zapomenout ani na ně a na to, že musí tvořit jednu konkrétní vrstvu – tu obalovou. Na ni si nachystejte:

 • 75 g arašídů
 • 50 g karamelu

Jdeme chystat těsto

Když máte vše potřebné, můžete se pustit do přípravy těsta. Jako první rozpustíte máslo. Potom se k němu přidá předepsané množství karamelu.

Dále se přidá jedlá soda a vše se začne důkladně míchat. Díky tomu se začne měnit konzistence a vše bude zvětšovat svůj objem. Následně můžete dát stranou a počkat, až bude směs chladnější.

Poté přelijte svůj karamelový základ do mísy, kde se k němu postupně přidávají další ingredience. Jako první přijdou na řadu vejce, se kterými se vše zamíchá.

Poté už může dojít k tomu, že se přidávají i další ingredience, díky kterým začne vznikat těsto požadované konzistence.

Těsto do trouby

Když je těsto připraveno, nalijte polovinu těsta na plech o velikosti 26 x 34 cm. Nezapomeňte použít pečicí papír. Těsto důkladně rozetřete, aby mělo všude stejnou velikost.

Poté ho vložte do trouby, ve kterého pečte při teplotě 190 stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že je tenké, plně postačí doba pečení kolem 10 minut.

Po vyndání je třeba vytvořit z těsta dva obdélníky stejné velikosti, s jasnými okraji. Těsto proto po upečení upravte, jak vidíte na obrázku.

Následně udělejte to stejné i s druhou várkou těsta. Také ho nejprve upečte a potom ho nařežte tak, jak je pro vaše potřeby třeba.

Můžete se pustit do přípravy krému

Když je těsto nachystané, jdeme na krém. Ten je o poznání jednodušší. Základem je zde smetana, do které se následně přidá karamel.

Vše velmi důkladně promíchejte na jednotnou hmotu. Vhodné je použít domácí mixér, který vám usnadní práci a zajistí, že krém bude mít i příjemnou nadýchanost.

Jdeme vrstvit

To hlavní máte připraveno a tak můžete začít s vrstvením. Jako první přijde na řadu základ v podobě těsta, který pomažete krémem. A na něj nasypete trochu vašich nasekaných arašídů.

A potom pokračujete dále. Zase jedna vrstva těsta a potom zase krém. Tentokrát ale už bez arašídové vrstvy. Takto pokračujete dále, až svůj karamelový dort celý sestavíte.

Nezapomeňte na polevu

Když je sestaveno, můžete svůj karamelový dort s ořechy dát chladit. Mezi tím je vhodná doba na přípravu čokoládové polevy.

Rozpusťte čokoládu, potom jí smíchejte se smetanou, a když má požadovanou konzistenci, tak ji můžete nalít na váš hotový dort.

Jdeme do finále

Karamelový dort je téměř hotový. Má své vrstvy, stejně jako polevu. A tak ho můžete nechat důkladně vychladit.

Potom je tu už jenom finalizace. Na tu bude potřeba karamel z vrstvy s arašídy. Ten naneste jak na horní číst dortu, tak i na jeho boky.

Ty poté obalte v nasekaných arašídech, popřípadě i ve směsi jiných ořechů. A tímto krokem je váš výjimečně chutný a výjimečně vypadající dezert hotový.