Špagety jsou velmi oblíbeným pokrmem, protože jejich výroba je rychlá a zvládne ji i nezkušený kuchař. Pojďme se podívat na to jak si k nim stejně jednoduše připravit i chutnou omáčku.
Těstoviny patří mezi jedno z nejoblíbenějších jídel a to nejen v Itálii, ale i u nás doma. Je to hlavně proto, že jsou na přípravu velmi jednoduché, ale i přesto se jedná o chutný pokrm. Omáček, které můžeme k těstovinám zvolit, je velká spousta. V našem receptu se podíváme na to, jak si snadno a rychle připravit pravou boloňskou omáčku, která se skládá hlavně z rajčatového základu a mletého masa.
Kvalitní chuti dosáhneme jen kvalitními ingrediencemi
Na přípravu boloňské omáčky budeme potřebovat 2 polévkové lžíce rajčatového protlaku, jednu konzervu celých rajčat, 1 polévkovou lžíci červeného vína, 200 gramů másla, 100 gramů kvalitní šunky nebo slaniny, 500 gramů mletého masa a mléko. Hodit se nám bude také cibule, česnek, mrkev, celer, olivový olej, voda a pravé italské koření.
Než začneme vařit samotné těstoviny, připravíme si základ na naši omáčku. Nejprve najemno nakrájíme připravenou zeleninu a také šunku. Ideální volbou je pancetta, ale můžeme zvolit i jiný druh slaniny. Na pánev nakapeme olivový olej a přidáme máslo. Jakmile je pánvička rozehřátá, postupně na ni přidáme nakrájenou cibuli, česnek, mrkev, celer a slaninu. Uvedené ingredience necháme na oleji zesklovatět, ideální doba je kolem 10 minut.
K zelenině přidáme maso a nakonec i rajčata
Jakmile je zelenina hotová, přidáme na pánvičku i mleté maso. Za častého míchání celou směs smažíme ještě dalších 7 minut. Následně do pánve nalijeme mléko a počkáme, až se všechno odpaří. Tato fáze vaření nám zabere maximálně 15 minut, záleží na výkonu našeho sporáku. Jakmile se mléko odpaří, stejný postup zopakujeme s vínem. Ke směsi následně přidáme rajčata. Ideální jsou rajčata z plechovky, která jsou naložená ve šťávě a jsou zbavena slupky.
Jelikož se blížíme ke konečné fázi přípravy omáčky, dáme si do osolené vody vařit špagety. Do omáčky hned po rajčatech nalijeme vodu, rajčatový protlak a připravené koření. Kromě soli a paře je dobré sáhnout také po pravém italském koření. Dodá to našemu jídlu jedinečnou chuť. Omáčku následně necháme na mírném plameni chvíli podusit. Na talíř si připravíme těstoviny a omáčku k nim jednoduše přidáme.