Princ Harry ve svém životopise napsal, co mu řekla královna Alžběta, když ji žádal o povolení vzít si Meghan

Fotografie: Londisland / Creative Commons / Public Domain

Kniha vzpomínek prince Harryho, která nedávno vyšla, je plná odhalení ze života královské rodiny. Prozradil i detaily o vztahu se svojí babičkou, královnou Alžbětou II.

V královské rodině se musí dodržovat mnoho psaných i nepsaných pravidel. Kniha Spare, kterou napsal princ Harry, nynější vévoda ze Sussexu, poodhaluje detaily ze života v rodině, jež má daleko do běžné normy. A tak nikoho nepřekvapí, že když si chtěl vzít za ženu princeznu Meghan, musel svoji babičku, královnu, požádat o svolení.

Nechápal, proč má babičku žádat o svolení

Ani sami členové rodiny mnohdy neví, co vše zahrnuje královský protokol, obzvlášť v situacích, které se stávají velmi zřídka. Ve své knize se tak Harry svěřil, že když mu královští poradci řekli, že musí požádat královnu o svolení, aby si mohl Meghan vzít, rozčílilo ho to. Je přece dospělý muž a nedávalo mu nejmenší smysl, aby se musel ptát babičky, jestli si může vzít milovanou ženu.

Protokol se však obejít nedá, a tak Harrymu nezbylo nic jiného než si s babičkou smluvit schůzku na toto téma. Před samotným rozhovorem přiznal, že byl velmi nervózní. Pokud by mu babička řekla ne, měl by velký problém. Harry se tak snažil svoji žádost přednést i ve vhodně naplánovaném čase. Pobyt celé rodiny na letním sídle v Sandringhamu se mu zdál jako dobrá příležitost. Panovnice bude více odpočatá a předpokládal, že bude mít větší šanci babičku zastihnout v dobré náladě a ochotnější jeho žádosti vyhovět.

Musíš se mě ptát?

Vydal se tedy napjatě za babičkou a vysvětlil jí, jak moc Meghan miluje a že by si ji rád vzal. „Bylo mi řečeno, že vás musím požádat o svolení, než ji požádám o ruku,“ řekl královně. Ta se na něj podívala a zeptala se: „Musíš?“ Princ Harry se už chystal začít vysvětlovat, že dostal tuto radu od královských poradců, ale královna hned navázala: „Tak tedy, předpokládám, že musím říct ano.“ Harry tak dostal vytoužené svolení, ale odcházel se smíšenými pocity.

britské vlajky
Fotografie: Freepik

Její otázka „Musíš?“ mu nedala klidu a přemítal, jak to babička myslela. „Byl to sarkasmus? Ironie? Účelné udržování v napětí? Dovolila si malou hru se slovy? Nikdy předtím jsem babičku neslyšel hrát si se slovy a byl to extrémně bizarní (a nepříjemný) okamžik. Možná jsem jen špatně vybral slova pomocí ‚musím‘ a ona nemohla odolat,“ snažil se Harry rozklíčovat babiččin postoj k celé situaci.

Harry byl jejím oblíbencem

Nebyl si tak jistý, jestli babička Meghan bezvýhradně přijímá, nebo mu to činí jenom kvůli. Vždy totiž bylo známo, že Harry byl královniným miláčkem a prošlo mu více než prvorozenému Williamovi. Harry měl s babičkou, dle svých slov, krásný vztah. Kromě toho, že ji obdivoval jako panovnici, ji miloval také jako svoji babičku.

zámek Balmoral
Fotografie: Freepik

Často spolu vedli dlouhé hovory po telefonu a měli mezi sebou zvláštní smysl pro humor, který královna nepoužívala s nikým jiným. Naposledy s babičkou mluvil čtyři dny před její smrtí. Byl to dlouhý hovor. Když se dozvěděl, že se babičce přitížilo, nasedl na nejbližší letadlo. Na zámek Balmoral to však nestihl včas a o smrti milované babičky se tak dozvěděl během letu ze zpráv BBC.

Zdroj: Fakt