Kvalita pracích prostředků je různá. Doma si ji lze ovšem jednoduše ověřit

Existují kvalitní prací prášky? Rozhodně ano. Jak je ale poznat? Obaly často lžou a tak je třeba zkusit tento jednoduchý a rychlý trik. Během něho snadno zjistíte, zda používáte prací prášek který za to opravdu stojí, nebo zda používáte naopak něco, co byste měli vyhodit. Právě nekvalitní prací prášek se může podepsat jak na tom, že vaše oblečení není dokonale vyprané, tak i na tom, že se do něho vsáknou různé chemikálie, které mohou způsobovat vyrážku na vaší kůži.

Stačí jedna lžíce pracího prášku

Jak na daný trik, který pomůže určit jeho kvalitu? Je to snadné. Kvalitní prací prášky mají určité vlastnosti, které hned poznáte. A jak na to? Plně vám stačí vzít jednu polévkovou lžíci vašeho prášku, kterou následně rozmícháte ve sklenici čisté vody z vodovodu. Tím máte připravený testovací roztok. Nyní přichází chvíle, kdo do něho něco vložíte. Co to bude? Jídlo!

Použijte vařené vejce

To, čím zjistíte zda používáte kvalitní prací prášky, je obyčejné vejce. To musíte nejprve uvařit, a to klasicky natvrdo. Nechte ho vystydnout a potom ho oloupejte. Potom vezměte kráječ na vejce a nakrájejte ho na tenké plátky. Oddělte žloutek od bílku a právě ten použijte jako testovací vzorek. Pár kousků bílku vhoďte do sklenice. Ze zbytku vajíčka si můžete udělat třeba chutnou svačinu.

Výsledek zjistíte za 24 hodin

Nechte vodu s práškem a vajíčkem při pokojové teplotě stát a podívejte se na ni za 24 hodin. To už bude patrný výsledek. Zdá se vám, že se ve sklenici vůbec nic nestalo a bílek je stále stejné barvy a struktury? To je špatná zpráva, která ukazuje na nekvalitu vašeho pracího prášku a je na místě se poohlédnout po jiném.

Jak naopak poznáte, že je váš prací prášek kvalitní? Výrazně ovlivní strukturu samotného bílku. Pokud je výrazně měkčí, nebo je dokonce rozložený, můžete si gratulovat. Máte produkt, který patří mezi kvalitní prací prášky. Je tak ideální pro bezproblémové vyprání i silně znečištěného oblečení.

Existují i jiné druhy testů

Test s vajíčkem je samozřejmě jeden z nejjednodušších, ale není jediný, jak se dají odlišit kvalitní prací prášky od těch nekvalitních. Podívejme se na další test, ke kterému je třeba použít speciálního zeleného dezinfekčního roztoku. Základem jsou sklenění nádoby, které se naplní množstvím 50 ml teplé vody. Do každého roztoku následně nasypte zhruba ¼ kávové lžičky pracího prášku. Tento test se hodí k rozpoznání toho, který prášek z několika vzorků je tím nejlepším. Když máte v každé nádobě rozpuštěný jiný, kápnete k vodě zhruba 2 kapky daného roztoku.

Potom už stačí jenom pozorovat, jak se zelená barva mění. Někde bledne pomaleji, někde velmi výrazně a někde dokonce může dojít k tomu, že se zelená tekutina změní na čirou. Který prášek je v tomto testu tím nejlepším? Ten, který tekutinu zbavil zelené barvy. Takové patří mezi správnou volbu pro bezproblémové vyprání jakéhokoliv oblečení.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]