Kvíz o svátku svatého Mikuláše: Nastal pravý čas otestovat své znalosti ohledně tohoto významného dne

Fotografie: Depositphotos

Blíží se svátek svatého Mikuláše a s ním řada lidových zvyků. Tradice se v Česku nejčastěji týkají dětí, ale vliv mají na všechny generace. Otestujte si, jak dobře jste na tom se znalostmi o tomto důležitém dnu.

V každé zemi se tento významný den slaví trochu jinak. V Česku a Slovensku je podle webu centrum.cz svatý Mikuláš popisován a imitován jako muž s bílými dlouhými vousy. Tradičně nosí ikonický červený plášť, čepici a dlouhou berli. Domácnosti obchází společně s čertem a andělem. Tato trojice pravidelně nosí dárky hodným dětem, zatímco na ty zlobivé čeká symbolický trest v podobě zastrašení nebo dokonce uhlí. Chovalo-li se dítě v průběhu roku v rámci mezí, čekají na něj pamlsky, jako jsou například pomeranče, či čokoláda a další sladkosti.

Původ svátku svatého Mikuláše

Mikuláš, anděl a čert navštěvují domovy 5. prosince, což je předvečer Mikuláše svátku. Je tomu tak, neboť pro naše předky byl počátkem dne západ slunce dne předchozího. Podle webu Medvídkové hračky je postava Mikuláše spojená se třemi legendami. Sv. Mikuláš byl údajně biskupem v turecké Myře, kde vykonával dobré skutky a pomáhal lidem, kteří to potřebovali nejvíce.

Podle nejznámější legendy dal do jistého okna měšec peněz, kterým třem dcerám zajistil dobré ženichy. Další legenda vypráví  i záchraně tří námořníků na rozbouřeném moři. Údajně je dokonce probudil z mrtvých. Třetí legenda hovoří, že svatý Mikuláš zachránil tři mladíky před hostinským s vražednými úmysly.

Kvíz: Karel Gott si získal srdce několika generací. Není tedy pozdě si otestovat znalosti o jeho životě

Kvíz o svátku svatého Mikuláše

Blíží se jeden z nejvýznamnějších svátků v Česku a s ním i tradiční lidové obyčeje. Otestujte si své znalosti ohledně tohoto důležitého období

Svátek svatého Mikuláše v zahraničí

Pravoslavné balkánské země se na tento významný den pečlivě připravují půstem. V Polsku a na Slovensku se setkáme s téměř identickými obyčeji jako u nás. Rozdíly podle webu Radio Kroměříž nastávají v zemích, jako je Maďarsko, Slovinsko nebo Rumunsko, kde děti nechávají na oknech boty nebo ponožky. Druhý den v nich pak nachází různé drobné dárky. V Rakousku a Německu je populárním asistentem Mikuláše postava podobná našemu čertovi jménem Krampus. V zemích Beneluxu mu říkají Černý Petr. Oba dva ve svých regionech však nosí pytel, ve kterém by měly skončit zlobivé děti.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*