Přírodní anomálie způsobí v Česku extrémní počasí, které jsme dosud nezažili. Meteorologové mají obavy

Fotografie: Freepik

Jev La Niña už nabírá na síle a na podzim tuto změnu pocítí celosvětové počasí. V Evropě ovlivní především množství a distribuci srážek.

Už na podzim převezme vládu La Niña, jev, který vzniká ochlazením vody v Tichém oceánu. La Niña ovlivní počasí na celém světě, ale v každé oblasti jiným způsobem. Do Evropy podle TN přinese především více srážek, které však nebudou rovnoměrně distribuované. Podle meteorologů se máme připravit na extrémy, jako jsou dlouhá období dešťů, krupobití, silný vítr a záplavy.

La Niña ovlivní počasí v Evropě

Meteorologický jev La Niña začíná pomalu přebírat vládu nad El Niñem. Její vliv pocítíme plně už na podzim a bude pokračovat i v zimních měsících. Počasí zásadně ovlivní především v Severní Americe, ale změna charakteru počasí v následujících měsících se nevyhne ani Evropě, kam by měly dorazit především nadprůměrné srážky, které však budou distribuovány nerovnoměrně.

Jev, jenž se projevuje snižováním teploty v Tichém oceánu, nemusí do Evropy nutně přinést krutou zimu. Spíše se bavíme o větší pravděpodobnosti extrémního počasí. Evropa se tak může potýkat se silným větrem, bouřkami nebo krupobitím. Objevit se mohou také povodně nebo sesuvy půdy, které mohou způsobit kromě jiného i škody na úrodě a infrastruktuře.

Předpověď meteorologů na letošní zimu: Abnormální přírodní jevy způsobí počasí, které Češi ještě nezažili

Dlouhá a intenzivní období silných dešťů

Podle meteorologů z ArabiaWeather Evropa opravdu pocítí nárůst silných srážek. Změny ve vzorcích atmosférického tlaku pak mohou být příčinou zvýšené frekvence dlouhých a intenzivních období dešťů se všemi důsledky. Teploty na evropském kontinentu se však očekávají spíše mírnější, alespoň pro podzimní měsíce. Dostatek srážek by však také mohl přinést dřívější lyžařskou sezónu, a to především ve výše položených střediscích.

déšť
Fotografie: Freepik

Odborníci rovněž upozorňují, že chladnější a vlhčí podzimní počasí by mohlo také zapříčinit dřívější sezónu chřipek. Dalším jevem, který bude počasí v Evropě ovlivňovat, je polární vír, o jehož působení už jsme na SvětěKreativity psali. Podle posledních předpovědí bude v letošní zimě díky tomuto jevu pronikat chladný vzduch do Evropy mnohem snadněji. To naznačuje, že zima by v našem regionu měla být chladnější než v uplynulých letech.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*