Podle meteorologů mají Češi před sebou léto, které ještě nikdy nezažili. Budou padat rekordy

Fotografie: Depositphotos

Milovníci léta se konečně dočkají. Máme před sebou tři měsíce plné slunce a letní pohody. Meteorologové se však zase tak neradují. Léto v Evropě má být opět extrémní.

Léto se kvapem blíží a předpověď počasí rozhodně potěší milovníky tepla a koupání. Většina předpovědí totiž počítá s tím, že letošní léto opět překoná teplotní rekordy. Otázkou je, kde vlny veder udeří. Vysoké teploty budou podle odhadů sužovat hlavně jih a východ Evropy. Podívejte se, jak byste si v závislosti na počasí měli naplánovat své letní aktivity.

Největší vedra pocítí jih a východ Evropy

„Je neuvěřitelně obtížné přesně předpovědět, jaké bude počasí měsíce dopředu, někdy i týdny a dny,“ cituje EuroNews Tamsin Greenovou, meteoroložku z předpovědní služby Weather & Radar. Leccos však může prognostikům napovědět minulé počasí. A modely, které s ním počítají, tak ukazují, že s velkou pravděpodobností budou všechny tři letní měsíce teplotně nadprůměrné.

Konkrétně však nejde předpovědět oblast, v níž vlny veder udeří. Podle meteoroložky Greenové se budou horká místa objevovat především v jižní a východní Evropě. Nejvyšší teplotní odchylka je pak hlášená na měsíc srpen, který by měl být v průměru teplejší o 1 až 2°C. Léto tak nejspíše bude opět trhat rekordy a změna v trendu oteplování se neočekává. Nejteplejším měsícem v historii měření je prozatím letošní duben.

Přichází teplotní zvrat, o kterém neměli meteorologové ani tušení. Češi se musí připravit na extrémy

Kdy vyrazit na túru a kdy na vodu

A jak byste podle předpovědi počasí měli své aktivity v letních měsících rozložit? „Vodáci by měli na vodu vyrazit hned v červnu. Pro horské túry pak lze doporučit druhý týden v červenci a na koupání by měl být nejvhodnější začátek srpna. Druhá polovina srpna bývá ideální na různé výlety,“ řekla pro TN meteoroložka Dagmar Honsová.

teploměr
Fotografie: Freepik

Rozložení srážek se podle Greenové také bude lišit. V červenci by měla jižní Evropa zaznamenat nadprůměrné srážky, zatímco na východě se očekávají sušší podmínky. Srpen by pak měl být srážkově podprůměrný v celé Evropě. Trendy rostoucích globálních teplot jsou podle ní nepopiratelné a překonání dalších teplotních rekordů pro letošní léto by tak meteorology nijak nepřekvapilo. Na SvětěKreativity si můžete přečíst také o přicházejícím atmosférickém jevu La Niña.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*