Levandulový olej jako užitečný pomocník v domácnosti. Jeho výroba je snadná

Levandule je často využívanou bylinkou v aromatearapii. Je ceněná pro příznivé účinky na lidské zdraví. Je to bylinka dostupná, kterou si můžete dokonce sami vypěstovat. Má intenzivní vůni a hodí se jak pro použití v kuchyni, tak kosmetice. Uvařit si z ní můžete výtečný čaj, připravit relaxační koupel nebo vyrobit levandulový olej. A proč si vůbec olej vyrábět?

Olej je možné použít jak v péči o pokožku, krásně voní, tak k masáži, do koupele, aromalampiček, provonění domácnosti. Využití má pestré. Vůně levandule dokonce odhání mnohý hmyz a moly z šatníku. Olej je však možné také užívat vnitřně – jednu lžičku ráno nalačno a jednu večer před spaním. Odbourává stres, uklidňuje.

Olej můžete nakapat na papírový kapesníček, který vložíte do polštáře a bude se vám snadněji a příjemněji usínat. Využití levandulového oleje je tedy velmi pestré. Olej může zmírnit migrény i nevolnost. Pomáhá také ženám v období PMS.

Jak vyrobit levandulový olej

Ze sušené levandule:

Jeho výroba je velmi snadná. Potřebovat budete sušenou levanduli a nějaký olej – může být mandlový či olivový, který má doma asi úplně každý. Čím více levandule použijete, tím silnější olej získáte. Levanduli si můžete sami vypěstovat, ale dá se i koupit.

Levanduli nejdříve rozdrtíte v hmoždíři a vložíte do skleněné nádoby, následně zalijete olejem a zavíčkujete. Levandule by měla být celá ponořená v oleji, nic nesmí čouhat nad hladinu oleje. Tuto směs necháte dva až tři dny postát na okenním parapetu či kuchyňské lince a scedíte přes plátno. Čistý olej nalijte do předem připravené a čisté nádobky. Tímto je olej připraven k použití.

Z čerstvé levandule:

Levanduli nasekejte na drobno a vložte do kastrůlku, zalijte olejem a přiveďte k varu a vypněte. Nechte levanduli louhovat v oleji celý den. Pak přeceďte a květy úplně vyždímejte. Nalijte do uzavíratelné nádobky – ideálně z tmavého skla. Olej bez problémů vydrží půl roku až devět měsíců.

Fotografie: Pixabay