Během lesní procházky našli v příkopu vosí hnízdo. Lesníci varují před zvýšenou aktivitou vos

Fotografie: Alex1011 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Léto stále přetrvává a to vybízí k trávení volného času v přírodě. I tyto adrenalinové zážitky s sebou nesou určitá rizika a na jedno z nich poukázali lesníci z Bieszczad v Polsku.

Téměř po celé Evropě si stále můžete užívat slunečné a výjimečně teplé dny. To je však spojeno se zvýšenou aktivitou vos. Při procházkách v lese byste si tedy měli dávat pozor na vosí hnízda ležící na zemi. Dávejte si pozor, protože můžete narazit na něco, co je jako velká nášlapná mina,“ varuje lesník z oblasti Ustrzyki Dolne.

Nahrávka vosího hnízda v příkopu

Na nahrávce, kterou zveřejnili lesníci, můžete na zemi vidět odhozené vosí hnízdo v bieszczadském lese. Při chůzi se dá snadno minout, jelikož je v malém příkopu a barevně nikterak nevyniká. Hnízdo se však hemží vosami, jež mohou být pro mnoho lidí rizikem. To se samozřejmě pojí s pádem do příkopu, nebo dokonce jen obyčejným bodnutím pro alergika.

Vos byste si neměli všímat, ale někdy to prostě nejde

Ačkoli vosy nejsou lidmi oblíbené, také mají svůj užitek. Zbavují se např. larev, housenek nebo much domácích. Nejčastěji na lidi útočí, když vedle nich dělají nervózní nebo unáhleně rychlé pohyby. Zároveň dokážou upoutat pozornost otravným bzučením, takže si spolehlivě všimnete, že jste se s nimi setkali – a ještě se rozhodně setkáte. Proto je vhodné znát některé postupy, co dělat, pokud vás bodnou.

Během 5 minut se zbavila létajícího hmyzu. Díky rozkrojenému citronu si nyní užívá nerušený spánek

Opatření po bodnutí vosou

Státní lesy radí přiložit octový obklad nebo plátek citronu. Pomůže i chlazení bolavého místa a ve vážnějších případech se vyplatí použít mast s hydrokortisonem nebo dimetindenem. Opatrnější však musí být lidé, kteří jsou na vosí bodnutí alergičtí, a hrozí jim tedy anafylaktický šok. V takovém případě byste při cestě do lesa měli mít s sebou adrenalin, který se aplikuje ihned po bodnutí. Potom je samozřejmě nezbytné vyhledat pomoc lékaře, příp. zavolat do nemocnice.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]