Nejtěžší optická iluze boří internet: Najít 16 kruhů mezi obdélníky zvládnou jen vysoce inteligentní lidé

Fotografie: CanvaPhotos

Optické iluze jsou čím dál více populární a někteří uživatelé internetu sdílí své zkušenosti, jak je řešit. Konkrétně tato ale nedá mnoha lidem spát. Není totiž tak snadná, jak se může zdát.

Tento obrázek v posledních týdnech téměř zbořil celý internet, především sociální sítě. To, co totiž vidíte na snímku, nemusí být přesně takové, jak se zdá. Iluze, která se objevuje na obrázku, se nazývá kazetová iluze. Její řešení však není tak snadné, jak se na první pohled může jevit. Vyzkoušejte si svůj zrak a všímavost. Jak dlouho vám potrvá najít na obrázku 16 kruhů?

Populární hádanka se čtverci a kruhy

I když se to na první pohled nezdá, na tomto obrázku je celkem 16 kruhů. Jak ale iluze funguje? Kazetová iluze může snadno oklamat váš mozek, protože vás nutí soustředit se pouze na pevné a uzavřené tvary jako jsou čáry, obdélníky a čtverce. Lidský mozek totiž dokáže nejsnáze interpretovat vertikální a horizontální tvary a linie.

Fotografie: CanvaPhotos

Dokážete najít 16 kruhů?

Optická iluze plná čar a hranatých objektů je tvořena tak, aby váš mozek nejdříve identifikoval hrany a obrysy seskupováním pixelů a nakonec tvary, a tím i objekty. Tisíce lidí vyjádřily svůj názor na složitou hádanku na sociálních sítích, především na Twitteru, protože byli i tací, kteří se o existenci kruhů nemohli přesvědčit.

Řešení optické iluze

Mnoho lidí uvedlo, že bez ohledu na to, jak obrázek otočí, bez ohledu na to, v jakém úhlu ho zkoumají, dokážou rozeznat pouze množství vodorovných a svislých linií, ale nikde žádné kruhy. Pokud patříte do skupiny lidí, kterým se nepodařilo kolečka najít, podívejte se na obrázek s řešením.

Fotografie: CanvaPhotos

Je zde znázorněn jeden z kruhů pro lepší přehled, kde hledat. Nejlepším postupem je od snímku trochu poodstoupit a přestat se soustředit na hranaté obrazce. Zaměřte pohled mezi ně a snažte se vertikální a horizontální tvary ignorovat. Kruhy mezi čtverci se vám samy rozkryjí a máte vyhráno.

Zdroj: VeryWellMind

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]