Nepečená tvarohová bábovka s želatinou a jahodami svou jemnou chutí zaujme na první pokus

Reprezentativní vzhled, zajímavá souhra barev a dokonalá chuť. Takhle nějak by se dal charakterizovat nepečený tvarohový dezert jehož přípravu si popíšeme.

Ne každý rád peče. A v parném létě to platí dvojnásob. Přesto ale každý rád čas od času udělá radost ostatním nějakou pochoutkou. Jednoduchým řešením se tehdy ukazují nepečené moučníky všeho druhu. Přicházíme tedy s jedním z nich. Je plný bílkovin a ovoce. Každý si ho může kousek dopřát, aniž by měl špatné svědomí, a jeho sametová chuť dotyčného pohladí po těle i po duši.

Suroviny

  • 500 gramů tučného tvarohu
  • 500 gramů jahod
  • 500 gramů smetanového jogurtu s jahodovou příchutí
  • 100 gramů cukru krupice
  • 100 gramů sušenek BeBe, nebo dětských piškotů
  • 25 gramů želatiny
  • 150 mililitrů vody
  • forma

Příprava

Vodu rozdělte do dvou nádob na 60 mililitrů a 90 mililitrů. Nasypte do nich 10 a 15 gramů želatiny a nechte nabobtnat. Tvaroh a jogurt smíchejte dohromady tak, aby se spojily. Do druhé misky dejte jahody a cukr a pomocí ponorného mixéru je rozmixujte. Pokud je nerozmixujete uplně na pyré, ale zůstane tam pár kousků, dezert bude ještě chutnější.

Hydratovanou želatinu připravte přesně podle návodu od výrobce. Většinou se jen zahřívá a nevaří. Do většího množství želatiny přidejte 3 lžíce jahodové ovocné směsi, aby nedošlo k teplotnímu šoku a předčasnému tuhnutí. A potom ovoce se želatinou vmíchejte do ovocné směsi. Stejným způsobem zapracujte menší množství želatiny do tvarohové směsi.

Rozdrobte sušenky a kousky vmíchejte do tvarohové směsi. Jak tvarohovou, tak i ovocnou směs přendejte po lžících do připravené formy tím způsobem, že vytvoříte střídavé vrstvy, což ve výsledku vytvoří mramorový barevný efekt. Naplněnou formu pak zakryjte potravinářskou folií a nechte přes noc v lednici. Formu vyklopíte tak, že ji na pár sekund ponoříte do horké vody aniž by se voda dostala na dezert. Pak půjde bábovka snadno vyklopit.

Tipy na závěr

V dnešní době jsou supermarkety plné různých vychytávek a zdokonalení. Jedním z nich je takzvaný Želatinový ztužovač za studena. Použít ho můžete jak do tvarohu s jogurtem, tak i do jahod s cukrem. Na rozdíl od jiných, jak samotný název napovídá, se nezahřívá. Prostě se jednoduše nasype do směsi a je hotovo. Ušetříte si tak velký díl práce.

Jako každý nepečený dort, lze i tento snadno variovat. Samozřejmě není problém jahody vyměnit za jiné ovoce, dokonce i kompot funguje spolehlivě. V případě, že se rozhodnete použít kompotované ovoce ale mějte na paměti, že buď musíte šťávu odstranit, nebo ji můžete i použít, ale v závislosti na jejím množství je nutné adekvátně upravit množství ztužovače, nebo želatiny.

Máte strach, aby dezert opravdu ztuhl a nerozpadl se? Pro jistotu můžete zvýšit množství sušenkových drobků. Jejich přebytek vždycky umístěte ve formě na hranici mezi tvarohem a ovocem. Sušenky do sebe nasají vlhkost a okolní hmota bude o něco tužší. Pro zvýšení barevného efektu podávejte ozdobené ovocem jiné barvy – třeba broskev – a snítkou máty, nebo meduňky.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]