Objevte s dětmi kreativní svět vodních omalovánek

Fotografie: Envato Elements

Také jste jako malí milovali vodní omalovánky, kde se barvy objevily po přejetí po listu mokrým štětcem?

Možná ani vás v dětství neminuly omalovánky, na které se nepoužívaly pastelky a fixy, ale jen mokrý štětec. Vaším úkolem pak bylo opatrně přejet přes papír a barvy na omalovánkách vystupovaly samy od sebe. Žádné přetahování, gumování nebo nepovedené obrázky, ale kouzelné sešity.

A možná byste je i rádi ukázali svým dětem nebo vnoučatům. Nebojte se, svět vodních omalovánek nezanikl s devadesátými lety, naopak je zajímavější a větší, než kdy dřív.

Proč jsou omalovánky vhodné pro děti?

Vybarvování a kreslení jsou dvě z prvních a nejjednodušších činností, které si jako malí osvojíme, a jsou také nesmírně prospěšné. Vybarvování a kreslení pomáhá dětem zlepšit jemnou motoriku. Také trénují mozek, aby se dokázal lépe soustředit. Pro rodiče a učitele tyto nenákladné aktivity vyžadují omezenou přípravu a jsou vhodné třeba při cestování.

Ukázalo se také, že omalovánky snižují stres a podporují relaxaci díky svým přirozeným vlastnostem, jako je schopnost zůstat v přítomnosti a soustředit se na obrázek. Díky tomu, že jsou obrázky v omalovánkách předem vyrobené, je kreativní energie vložena do katarze opakujících se barevných tahů, aby byl obrázek dokončen.

Často se omalovánky využívají také v Arteterapii. Ta je již dlouho základem duševního zdraví díky své schopnosti pomáhat pacientům zpracovávat emoce, které je jinak příliš obtížné zvládnout. Stejně tak i dětem se do malování často promítají jejich situace ze života, starosti i radosti. A pokud to neumí vyjádřit, mohou to alespoň namalovat.

Fotografie: Kouzelné Hračkářství

Jak vodní omalovánky fungují?

Na rozdíl od dob, kdy bylo potřeba použít jen štětec a kalíšek s vodou, už technologie postoupila o kus dál. K malování se využívá často speciální tužka, která se naplní vodou a dítě pak mnohem lépe dokáže vybarvit jednotlivé oblasti a dodržet jejich hranice. Stejně tak se vodní tužka drží a ovládá lépe, než štětec. Vodní obrázky jsou technologicky vyrobeny tak, že po uschnutí obrázek zmizí a je připraven tedy k dalšímu použití.

Děti si často oblíbí několik obrázků, které chtějí vybarvovat stále dokola. Naštěstí pro ně – a i pro vaši peněženku – to s vodními omalovánkami není žádný problém. Prostě stačí jen nechat obrázek uschnout.

Typy vodních omalovánek

Záleží i na typu vodních omalovánek, které pořídíte.

Klasické vodní omalovánky jsou jednorázové, a vybarvují se klasicky, štětcem a vodou. Jejich nevýhodou je, že si je nemůžete vzít na cesty, a také to, že si dítě obrázek vybarví jen jednou.

Fotografie: Kouzelné Hračkářství

K dispozici jsou také vodní omalovánky v kroužkovém bloku na tvrdém papíře, či na papírových kartách v sadě s průhlednou folií, aby dítě mohlo obrázek sledovat i po vybarvení. K těmto typům omalovánek se používá plnící vodní tužka a je možné je využít několikrát.

Narazit můžete i na látkové vodní omalovánky, ke kterým se vodní tužka připíná gumičkou. Mají také tvar malé knížky a jsou na několik použití. Jejich nevýhoda tkví v tom, že bez pevného podkladu  – například stolu – se muchlají a krabatí. Na druhou stranu ze všech zmíněných vodních omalovánek vydrží nejdéle.

Ať už si vyberete kteroukoli variantu, vaše dítě nebo vnouče rozhodně bude nadšené. Obrázky v omalovánkách jsou krásně zpracované a možná se i přistihnete při myšlence, že jste měli koupit o jedny navíc – pro sebe.