Objevte v sobě novou vášeň a to díky běhání! Prospějete nejen svému zdraví

Běh je pro zdraví velkým přínosem. Mnoho lidí běh provozuje také jako doplněk dalšího sportu. Ale jsou i tací, kteří se pro běhání rozhodnou proto, že chtějí zkrátka zhubnout. Předpokládá se, že právě po vánočních svátcích začnou lidé plnit fitness centra nebo dají přednost běhání. Ovšem jak dlouho u toho vydrží? Běh se může zdát jako nudná záležitost, leč nutná, k docílení vysněné váhy.

Vynecháme přednášku o tom, jak důležité je se nejdříve zahřát a protáhnout, než vyrazíte do terénu. A po skončení běhání je stejně důležité protažení. Zamezí se tím úrazům, ale i nepříjemné bolesti, která může kdekoho odradit od dalšího běhání. Rovněž si před delší trasou zajděte na toaletu. Není moc příjemné, když vás začne bolet břicho a po kapsách budete hledat rychle papírové kapesníky a klidné místo, abyste se vyprázdnili.

Neméně důležité je vzít si sebou běžeckou láhev s pitím a doplňovat tekutiny. Po tréninku je nesmírně důležité doplnit vitamíny, antioxidanty a hlavně minerály. To, že je běh nepříjemný si většina lidí dělá sama. Ještě zmíníme kvalitní oblečení a obuv. Když vytvoříte podmínky, které vám běhání ulehčí, namísto házení si klacků pod nohy, bude vás běh jako sportovní aktivita bavit. A jak si učinit samotné běhání zábavnější? To vám hned prozradíme.

Střídejte trasy

Najděte si takové trasy, které vás zaujmou. A trasy pak i různě střídejte, abyste měli pokaždé jiné dojmy a zážitky. Jednou můžete běžet lesem, parkem, jindy polní cestičkou nebo kolem řeky. Někdy do kopce, jindy po rovince nebo z kopečka. A nikdy se nesnažte urvat si velké sousto. Poslechněte své tělo, kdy už má dost.

Poslouchejte hudbu

Jestliže nejste zrovna ten typ člověka, co si plnými doušky užívá celou dobu běhání zvuky přírody nebo hluk města, běháte-li někde v městské části, pak si jednoduše nasaďte sluchátka a pusťte oblíbenou hudbu. Budete se divit, ale některá hudba dokáže i vyburcovat (motivovat) k lepším výsledkům. Pokud dáte přednost pomalému běhu, pusťte si naopak něco relaxačního.

Střídejte běh a chůzi

Nikde není napsáno, že musíte celou dobu běžet, jako o závod. Klidně chvíli klusejte, pak jděte. Nebude to pro vás tak stereotypní a jsou lidé, kteří tyto změny uvítají. Případně běžte chvíli rychle, pak pomalu. Tím, že budete střídat rychlý a pomalý běh nebo chůzi, bude pro vás trénink zajímavější. Klidně si zpestřete běh i tím, že co pět minut uděláte 15 dřepů, výpadů nebo nějaké kliky.

Investujte do vybavení

Kupte si hezké, ale hlavně kvalitní oblečení a obuv. I při sportování chce člověk vypadat hezky a hlavně se cítit pohodlně. Nemusí jít o žádné velké investice. Mnohdy stačí i běžecký tunel, čelenka, rukavice, nádoba na pití, sluchátka. Budete tak mít mnohem větší chuť do běhání.